Archiwalne

UKE: Analiza cen połączeń do komórek

30.04.2008

Zobacz więcej szczegółów dla tej informacji

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił analizę cen usług połączeń telefonicznych do sieci ruchomych świadczonych przez TPSA i jej największych, stacjonarnych konkurentów. 

Celem analizy jest zbadanie trendów i przedstawienie zmian cen połączeń wykonywanych przez abonentów sieci stacjonarnych kierowanych do abonentów sieci ruchomych tzw. połączeń F2M (ang. Fixed to Mobile), w latach 2005-2007. W tym celu porównano ceny za połączenia F2M stosowane przez następujących operatorów sieci stacjonarnych:

  • Telekomunikacja Polska S.A.;
  • Tele2 Polska Sp. z o.o.;
  • Netia S.A.;
  • Telefonia Dialog S.A.

Stawki MTR
W kwietniu 2007 Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje w sprawie dostosowania stawek za zakańczanie połączeń głosowych w publicznej ruchomej sieci telefonicznej następujących operatorów: Polkomtel S.A., PTK Centertel Sp. z o.o. oraz PTC Sp. z o.o. W decyzjach tych Prezes UKE nałożył obowiązek dostosowania stawki z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych (stawki MTR – Mobile Termination Rates) od dnia 1 maja 2007 roku do poziomu 0,40 zł za minutę połączenia niezależnie od pory i rodzaju dnia (PSI – Płaska Stawka Interkonektowa).

Zgodnie z opracowanym w tym zakresie harmonogramem, docelowo stawka MTR ma zostać obniżona do poziomu 0,2162 zł za minutę połączenia do dnia 1 maja 2010 roku.

Średnie ceny F2M
Porównując wielkość przychodów osiąganych przez omawianych operatorów ze świadczenia usługi połączeń F2M  z wolumenem ruchu w tym zakresie czyli z całkowitą liczbą minut połączeń F2M obliczono średnią cenę za połączenia F2M dla dwóch badanych lat: 2005 i 2007 roku.

Średnia cena za 1 minutę połączenia F2M obliczona poprzez zestawienie przychodów osiąganych z tego tytułu przez operatorów i wielkości ruchu w 2007 roku była niższa o nieco ponad 5% w porównaniu ze średnią ceną w 2005 roku.

Na obniżenie wielkości cen za połączenia F2M w badanym okresie miał duży wpływ Regulator, ze względu na fakt wydania w lipcu 2007 decyzji w sprawie maksymalnych stawek detalicznych za 1 minutę połączenia F2M rozpoczynanego przez abonentów TP S.A.

Ceny w Unii Europejskiej
Porównując wielkość cen za połączenia F2M oferowanych przez operatorów w innych europejskich krajach, należy zauważyć, że ceny oferowane przez operatora zasiedziałego w 2007 roku nadal należały do wysokich.

Załączony poniżej wykres przedstawia porównanie cen oferowanych przez TP z cenami oferowanymi przez innych europejskich operatorów w 2007 roku. Ceny zostały opracowane na podstawie danych Teligen.

Polska uplasowała się na przedostatnim miejscu w zakresie średniej ceny za połączenie F2M  oferowanej w planach taryfowych wziętych do analizy przez firmę Teligen. Pomimo obniżki cen za połączenia F2M dokonanej podczas ostatniej zmiany planów taryfowych TP, wielkość cen za połączenia F2M w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi nadal jest wysoka.

Wnioski
Ceny za połączenia F2M w roku 2007 spadły w porównaniu z rokiem 2005. Spadek ten w zależności od okresów taryfikacyjnych wynosił od 38 do 51% „w szczycie” oraz o 35-52% „poza szczytem”.

Zgodnie z decyzją Prezesa UKE z lipca 2007 r. Telekomunikacja Polska S.A. nie może stosować w cennikach detalicznych opłat wyższych niż określone w decyzji. Ponadto wpływ na obniżenie wielkości opłat za połączenia F2M miało również wprowadzenie usługi WLR. W badanym okresie z tej usługi skorzystały dwa z omawianych przedsiębiorstw czyli Tele2 Polska Sp. z o.o. i Telefonia Dialog S.A.

Poza zauważalną obniżką cen za połączenia F2M pojawiły się znaczne uproszczenia w ich taryfikowaniu stosowane w 2007 roku przez operatorów alternatywnych polegające na:

  • stosowaniu jednakowej ceny niezależnie od pory dnia i tygodnia lub maksymalnie dwóch stawek obowiązujących w ciągu doby;
  • wprowadzenie naliczania sekundowego jako obowiązującego standardu;
  • rezygnacja w większości planów taryfowych z pobierana opłaty inicjacyjnej, która miała wpływ na wielkość ceny za połączenie F2M.

Pełna treść analizy znajduje się tutaj (plik PDF).

źródło: UKE

News Czym jest audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT?

Audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT to kluczowy proces, który pozwala przedsiębiorstwom na zidentyfikowanie i ocenę stanu swoich systemów informatycznych oraz zabezpieczeń. W obliczu rosnących zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych, przeprowadzenie audytu staje się nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne. Dzięki audytowi IT organizacje mogą poprawić wydajność infrastruktury IT oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa informacji i danych osobowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym jest audyt infrastruktury IT oraz audyt bezpieczeństwa IT, a także jakie korzyści przynosi ich przeprowadzenie. czytaj więcej

News Jak działa aplikacja typu softphone?

W dobie technologii cyfrowych i pracy zdalnej coraz częściej zapominamy, do czego służy telefon stacjonarny. Ze świecą możesz dziś szukać tradycyjnych telefonów, ponieważ stopniowo wypierają je aplikacje internetowe, które znacznie taniej lub całkowicie darmowo łączą nas z całym światem. Jedną z takich aplikacji jest softphone, czyli rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez internet. Jak dokładnie działa softphone i dlaczego staje się nieodłącznym narzędziem współczesnych biznesów? czytaj więcej

News Czym jest system MES i jak zwiększa wydajność produkcji?

Czwarta rewolucja przemysłowa spowodowała konieczność wdrożenia najnowszych technologi w sektorze wytwórczym. Poniekąd był to jeden z warunków zachowania pozycji na rynku, a już z pewnością jest to czynnik wpływający na wzrost poziomu konkurencyjności. Czy wdrożenie systemu MES zwiększa wydajność produkcji? Jakie realne korzyści przynosi wdrożenie systemu zarządzania MES? czytaj więcej