Zobacz więcej na Plus.pl.
Polkomtel S.A., operator sieci Plus, zakończył z sukcesem testowanie technologii HSPA+ we Wrocławiu. Technologia HSPA+ zwiększa pojemność sieci i pozwala na osiąganie prędkości transmisji danych nawet do 21 Mbps, co bardzo poprawia komfort pracy użytkowników korzystających z mobilnych łączy szerokopasmowych.
Prędkość 21 Mbps to nowy wymiar łączy szerokopasmowych, zapewniający znacząco szybsze wyszukiwanie i pobieranie plików w internecie. Zwiększa przepustowość sieci i pozwala większej liczbie użytkowników korzystać z wyższej prędkości łącza szerokopasmowego, zwłaszcza na obszarach o wysokim natężeniu ruchu. Rzeczywiste prędkości transmisji danych osiągane przez klientów po wdrożeniu HSPA+ będą ponad 2,5-krotnie wyższe od oferowanych dotychczas w sieciach Plus, Era i Orange oraz kilkunastokrotnie wyższe od prędkości w sieci Play, wynoszącej 1Mbps. Ostateczny komfort pracy zależeć będzie tak jak obecnie między innymi od odległości od stacji bazowej, warunków lokalnych oraz sprzętu i oprogramowania używanego przez użytkownika.
W pierwszym etapie komercyjne wdrożenie HSPA+ planowane jest we Wrocławiu do końca pierwszej połowy 2009 roku. Projekt wrocławski jest obecnie największym tego typu przedsięwzięciem w Europie, pozwalającym na oferowanie w przyszłości HSPA+ w całej sieci na obszarze miasta, a nie tylko w wybranych lokalizacjach stacji bazowych.
W pozostałych największych aglomeracjach komercyjne uruchomienie będzie następowało wraz z pojawianiem się terminali wspierających technologię HSPA+. W 2009 roku wdrożenie HSPA+ przewidywane jest w miejscach największego ruchu we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Zgodnie z zapowiedziami producentów sprzętu abonenckiego, najpierw pojawiają się urządzenia pozwalające na transmisję z prędkością do 10 Mbps, a w następnej kolejności urządzenia wspierające prędkości do 21 Mbps.
Dostawcą rozwiązania HSPA+ dla sieci Plus we Wrocławiu jest firma Ericsson.
Obecnie z szybkiego mobilnego dostępu do Internetu w sieci Plus z prędkością do 7,2 Mbps mogą korzystać mieszkańcy ponad 1800 miejscowości na terenach gmin zamieszkanych przez prawie 60% ludności Polski.
źródło: Plus