Archiwalne

WSA uchylił decyzję UKE w sprawie łączy dzierżawionych

07.11.2007



Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że Prawo Telekomunikacyjne nie przewiduje zatwierdzania cenników przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a jedynie daje mu możliwość zgłoszenia sprzeciwu. To precedensowe rozstrzygnięcie.

W dniu 6 listopada 2007 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa dotycząca skargi Telekomunikacji Polskiej S.A. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 5 kwietnia 2007 roku w przedmiocie sprzeciwu wobec przedłożonego przez TP S.A. projektu "Cennika usługi krajowe łącza dzierżawione".

Po przeprowadzeniu rozprawy z wyłączeniem jawności Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał następujący wyrok:

I. Uchyla decyzję Prezesa UKE z dnia 5 lipca 2007 roku.
II. Stwierdza nieważność decyzji Prezesa UKE z dnia 6 czerwca 2006 roku.
III. Stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji Prezesa UKE z dnia 5 kwietnia 2007 roku oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia 20 grudnia 2006 roku.
IV. Stwierdza, że decyzje wymienione w pkt I, II, III nie podlegają wykonaniu.
V. Zasądza od Prezesa UKE na rzecz TP S.A. kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

WSA podzielił w całości argumentacją TP i stwierdził nieważność decyzji prezesa UKE.

Zgodnie z rozstrzygnięciem sądu brak sprzeciwu prezesa UKE w terminie 30 dni oznacza, że cennik może wejść w życie. Przesądza ponadto definitywnie, że jeśli prezes UKE nie zgłosił swojego sprzeciwu w ciągu 30 dni, to po tym czasie nie może już tego zrobić i tym samym zablokować wejście cennika w życie.

Orzeczenie sądu ma charakter precedensowy. - Uważamy, że podobne rozstrzygnięcia będą zapadały w innych tego rodzaju sprawach - powiedział dyrektor Pionu Współpracy Regulacyjnej Grupy TP Maciej Rogalski. - Wyrok sądu jednoznacznie określił zakres kompetencji prezesa UKE, który nie może dowolnie zmieniać swojej decyzji, dotyczącej cennika TP.

Zdaniem TP decyzja sądu wskazuje też, że prezes UKE nie może wpływać na obowiązywanie cennika, który został wdrożony bez sprzeciwu UKE. - W przeciwnym razie zakłócałoby to bieżące funkcjonowanie przedsiębiorcy telekomunikacyjnego - zauważa Maciej Rogalski. Sąd administracyjny stwierdził nieważność sprzeciwu Prezesa UKE do projektu cennika dzierżawy łączy TP.

źródło: TPSA, UKE

News Voicebot w branżach niszowych - jak go wykorzystać?

Nie od dziś wiadomo, że w przestrzeni internetowej ciągle ma miejsce automatyzacja różnego typu zadań, związanych np. ze sprzedażą czy też innymi przestrzeniami komunikacyjnymi. Korzystanie przez różnego rodzaju firmy z botów głosowych, nie jest już żadnym novum. Posiadanie głosowych asystentów w bankach, na infoliniach oraz w innych miejscach nikogo już nie dziwi. Jednym tego typu botów głosowych jest Voicebot. Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do optymalizacji procesów sprzedażowych, a być może asystent głosowy będzie nas rejestrował do lekarza itp. "Automatic speech recognition", czyli automatyczne rozpoznawanie mowy ludzkiej przez komputer to coś, na co warto postawić już dziś. czytaj więcej

News Technologiczna rewolucja na giełdach - sztuczna inteligencja i big data

Giełdy i rynki finansowe od dawna są miejscem, w którym inwestorzy dokonują obarczonych określonym ryzykiem transakcji, a spółki pozyskują kapitał wymagany do ich dalszej bieżącej działalności lub na potrzeby rozszerzania swojego potencjału gospodarczego. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat uważni obserwatorzy mogli bez trudu dostrzec naprawdę dynamiczny rozwój technologii, który zmienia dotychczasowe, nieco skostniałe zasady gry na rynkach finansowych. Sztuczna inteligencja (nazywana także w skrócie: “SI”, lub z angielskiego: “AI”) i analiza big data stały się nierzadko kluczowymi narzędziami w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, wpływając na sposób, w jaki inwestorzy, zwłaszcza Ci instytucjonalni, analizują rynki i dokonują transakcji. W ramach niniejszego artykułu pragniemy zatem pochylić się nad zagadnieniem, w jaki sposób swoista technologiczna rewolucja wpływa na giełdy i szeroko rozumiany świat finansów! czytaj więcej

Wiadomości firmowe Co oznacza dyrektywa NIS 2 dla dostawców usług zarządzalnych?

Rosnąca liczba incydentów bezpieczeństwa skłoniła UE do przyjrzenia się branżom wyjątkowo narażonym na ataki. Problematyczne były sektory takie jak energetyka, transport czy finanse. W celu poprawienia bezpieczeństwa narodziła się inicjatywa NIS. czytaj więcej