Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze DrayTek zaprezentował nowy model routera Vigor 2950, który stwarza możliwość budowania wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Na polskim rynku urządzenie jest już w sprzedaży u wyłącznego dystrybutora DrayTek - firmy Brinet sp. z o.o.
Nowy router DrayTek Vigor 2950 może obsłużyć jednocześnie nawet do 200 tuneli VPN (wirtualne „tunele” zabezpieczające połączenia pomiędzy klientami końcowymi w Internecie). Ruch w ramach tak wyodrębnionych struktur prowadzony jest przy wykorzystaniu protokołu IPSec (służy do bezpiecznego przesyłu pakietów IP), a uwierzytelniany jest za pomocą certyfikatów w standardzie X 509 (używanego m.in. do podpisu elektronicznego). Dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwa rozbudowany firewall (zapora sieciowa), który stanowi integralną cześć routera.
„Wirtualne sieci VPN stanowią bezpieczny i niezwykle efektywny kanał komunikacji pomiędzy użytkownikami końcowymi w Internecie. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w strukturach, gdzie pracuje się z dala od centrali czy też w bezprzewodowych stanowiskach pracy (np. w ramach sieci WiFi, WLAN). Dzięki VPN, pracownicy, niezależnie od miejsca pracy, mają dostęp do firmowych serwerów i intranetu, baz danych, mogą łączyć się z zaufanymi partnerami przy zachowaniu takich samych możliwości, jakie dają fizyczne łącza. Nowy router DrayTek może z powodzeniem pełnić rolę serwera dla tak zbudowanej szerokopasmowej sieci VPN, zapewniając jej wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności” - mówi Arkadiusz Andrysiewicz, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Brinet sp. z o.o.
Dzięki dwóm portom WAN Ethernet, Vigor 2950 może pracować w trybie load balancing, wykorzystując jednocześnie dwa dostępy do Internetu. Funkcjonalność ta - w połączeniu z zastosowanymi w Vigorze rozwiązaniami Bandwidth Management oraz Limit Session - pozwala administratorowi na dowolne rozłożenie ruchu sieciowego i zagwarantowanie wysokiej jakości usług dla aplikacji o wyższym priorytecie.
„Efektywne zarządzanie pasmem za pomocą Bandwidth Management polega na zdefiniowaniu użytkowników LAN (adresy IP bądź przedziały tych adresów), a następnie przypisaniu dla każdego z nich maksymalnej prędkość pobierania i wysyłania danych z i do Internetu w kb/s. Z kolei oprogramowanie Limit Session to narzędzie pozwalające określić maksymalną liczbę sesji NAT nawiązanych jednocześnie przez określony adres IP w sieci LAN. Spisuje się ono rewelacyjnie w walce z programami P2P, które potrafią nawiązywać jednocześnie do kilkuset sesji zajmując w ten sposób lwią część pasma” - wyjaśnia Arkadiusz Andrysiewicz.
Bardzo użyteczne dla użytkowników jest także zaimplementowane w Vigor 2950 oprogramowanie SurfControl, które umożliwia blokowanie niepożądanych treści stron WWW jeszcze zanim dotrą one do wnętrza sieci lokalnej. W pakiecie z routerem znajduje się bezpłatna, 30 dniowa wersja testowa oprogramowania.
Najważniejsze parametry routera Vigor 2950:
- 2 x port WAN Ethernet
- 5-portowy Gigabit Ethernet Switch
- Load Balancing / Backup WAN
- 200 tuneli VPN
- P2P Blocking
- Bandwidth Management
- IP QoS
źródło: DrayTek