W dniach od 23 maja do 22 czerwca 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadził postępowanie konsultacyjne odnośnie projektu decyzji administracyjnej w sprawie nałożenia na Telekomunikację Polską S.A. obowiązków regulacyjnych w zakresie maksymalnych cen za połączenia do sieci komórkowych - jako przedsiębiorcę wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej.
Przedmiotowe postępowanie dotyczyło projektu decyzji odnoszącej się do zmiany cennika usługi powszechnej w zakresie połączeń do sieci komórkowych (F2M - fixed to mobile).
W ramach przedmiotowego postępowania konsultacyjnego do Prezesa UKE wpłynęły trzy opinie złożone przez:
- Telekomunikację Polską S.A.,
- Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o.,
- Polkomtel S.A.
Telekomunikacja Polska przekazała komentarz do przedmiotowej sprawy:
- Oceniając stan rynku telekomunikacyjnego w 2006 roku Prezes UKE przyznała, że ceny połączeń F2M stosowanych przez TP były najniższe na rynku. Obecnie ceny tych połączeń są porównywalne a niejednokrotnie niższe niż stawki w innych krajach UE. W kwietniu 2007 roku Telekomunikacja Polska złożyła propozycje dalszych obniżek cen, które niestety musiała wycofać po zapowiedzi wprowadzenia cen maksymalnych. Po raz kolejny Prezes UKE zamierza sięgnąć po rzadko wykorzystywane metody regulacji (wprowadzone do tej pory jedynie w dwóch krajach europejskich) zamiast odwołać się do działania mechanizmów rynkowych. Regulacje z samej istoty winny bowiem dotyczyć rynku hurtowego, a ten zarówno w odniesieniu do rynku stacjonarnego jak i rynku mobilnego został już objęty stosownymi decyzjami UKE. Zdaniem TP, wprowadzanie cen maksymalnych (o ile faktycznie nastąpi) jest nieuzasadnione zarówno z ekonomicznego jak i prawnego punktu widzenia - powiedział Ireneusz Piecuch, Dyrektor Wykonawczy Grupy TP - Sekretarz Generalny Spółki.
źródło: UKE, TPSA