Motorola to pracodawca dbający o kobiety - potwierdzają to ogłoszone wyniki konkursu "Mama w pracy".
Motorola znalazła się w gronie 31 pracodawców, którzy zostali docenieni w pierwszej edycji konkursu "Mama w pracy", organizowanego przez dziennik "Rzeczpospolita", Fundację Świętego Mikołaja i Instytut MillwardBrown SMG/KRC. Jego celem było wyłonienie firm "nieprzeciętnie przyjaznych matkom". Pracowniczki z ponad 120 zgłoszonych przedsiębiorstw i instytucji anonimowo wypełniały ankiety i wysyłały je bezpośrednio do organizatora. Długofalowym efektem projektu "Mama w pracy" mają być pozytywne zmiany na rynku pracy oraz podniesienie standardów traktowania matek w ich miejscu zatrudnienia.
Metoda anonimowych ankiet gwarantowała szczerość i niezależność opinii. Odpowiedzi były analizowane przez instytut badawczy. Po ścisłej selekcji, która wykluczyła m.in. pracodawców z przeważającymi negatywnymi ocenami czy takich, którym kobiety nie chciałyby przyznać tytułu "przyjazny matkom", dokonano dodatkowej weryfikacji odpowiedzi. Przeprowadzili ją telefonicznie pracownicy instytutu badawczego.
Kobiety w Motoroli to niezwykle cenni pracownicy. Wiele z nich zajmuje wysokie stanowiska. Bardzo dobrymi przykładami z Polski mogą być: Krystyna Pietrzykowska, zarządzająca zespołem ponad 150 informatyków (mężczyzn) w krakowskim Centrum Oprogramowania Motoroli, Nina Tootell, odpowiedzialna za całą sieć informatyczną Motoroli w Krakowie oraz Joanna Lewandowska, dyrektor strategii sprzedaży telefonów komórkowych Motoroli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Ponadto Motorola prawdopodobnie jako jedyna w Polsce aktywnie zachęca kobiety do pracy w IT. Już od 7 lat prowadzi autorski, ogólnopolski program edukacyjny "Diversity", który zachęca uczniów szkół średnich, a szczególnie dziewczęta do wyboru informatyki jako kierunku studiów. Od 2000 roku wzięło w nim udział już ponad 7 tysięcy uczniów.
W Polsce Motorola została doceniona za prowadzoną politykę równościową następującymi tytułami:
- "Inwestor w Kapitał Ludzki", za profesjonalizm w zarządzaniu kadrami, w tym stwarzanie dogodnych warunków pracy dla kobiet;
- "Firma równych szans", w ramach projektu Gender Index, zarządzanego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP);
- "Firma w Twoim STYLU", przyznana przez redakcję "Twojego Stylu" m.in. w dowód uznania za program "Diversity";
- Szwedzkie "Okulary Równości", nagroda przyznawana osobom lub instytucjom, które najlepiej promują ideę równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz dostrzegają problem dyskryminacji płciowej.
źródło: Motorola