Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje o wprowadzeniu zmian w zakresie rezygnacji z usługi na danym łączu abonenckim w umowach o dostępie do sieci TP.
W dniu 5 marca 2008 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał 10 decyzji w sprawie zmiany umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych (usługa BSA – Bitstream Access), zawartych pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. i następującymi przedsiębiorcami:
- Długie Rozmowy S.A.
- eTel Sp. z o.o.
- e-Telko Sp. z o.o.
- ETOP Sp. z o.o.
- Exatel S.A.
- GTS Energis Sp. z o.o.
- Intertele S.A.
- Netia S.A.
- Tele2 Polska Sp. z o.o.
- Telefonia Dialog S.A.
Wprowadzone do umów zmiany dotyczyły możliwości rezygnacji z zamówienia usługi BSA (szertokopasmowy dostęp do Internetu) na danym łączu abonenckim. Dokonując tych zmian Prezes UKE podkreślił, że w przypadku braku świadczenia usługi BSA abonentowi operatora alternatywnego z powodu okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi TP, operator alternatywny ponosi wymierne szkody spowodowane zaprzestaniem świadczenia usługi BSA.
Niewątpliwie takie sytuacje mogą negatywnie wpływać na wiarygodność i rzetelność przedsiębiorcy w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, a co za tym idzie na zmniejszenie ilości abonentów i odpływ przychodów. Dlatego też Prezes UKE uznał, że wprowadzone niniejszymi decyzjami opłaty wyrównawcze wnoszone przez TP będą stanowić sui generis rekompensatę dla operatorów alternatywnych.
Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym Prezes UKE może z urzędu, w drodze decyzji, zmienić treść umowy o dostępie telekomunikacyjnym w przypadkach uzasadnionych potrzebą zapewnienia ochrony użytkowników końcowych, skutecznej konkurencji lub interoperacyjności usług. W celu zapewnienia niedyskryminujących warunków dla wszystkich użytkowników końcowych Prezes UKE uznał za konieczne dokonanie zmiany z urzędu wszystkich umów niezgodnych z ofertą ramową Bitstream Access.
Wg UKE decyzje Prezesa UKE w sprawie zmiany umów BSA powinny przyczynić się do wzrostu konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, a także umożliwić alternatywnym operatorom stworzenie oferty dla swoich abonentów, która mogłaby konkurować z ofertą detaliczną TP.
Decyzje podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
źródło: UKE