Archiwalne

Znane są wyniki Ovi Developers' Challenge

23.06.2010


Pierwsza edycja organizowanego przez firmę Nokia konkursu Ovi Developers' Challenge została zakończona. I miejsce zajął Piotr Ostiak, twórca aplikacji „Potrząsacz”. II miejsce przypadło Sławomirowi Baranowskiemu, twórcy „VoMo”, a III Tomaszowi Witkowskiemu za „mikroAnagramy”. Zwycięska praca zostanie udostępniona w Ovi Sklepie - internetowej platformie z aplikacjami, grami i multimediami na urządzenia Nokia (http://store.ovi.com/), a jej autor otrzymuje 30 000 PLN. Osoby, które zajęły drugie i trzecie miejsce otrzymują odpowiednio 15 000 i 5000 PLN.

Tegoroczna edycja Ovi Developers' rozpoczęła się 25 lutego 2010 roku i była podzielona na dwie części. W I części konkursu mógł wziąć udział każdy, kto interesuje się mobilnymi rozwiązaniami. Zadaniem uczestników było przesłanie ciekawego projektu aplikacji na telefon. Termin zgłaszania prac upłynął 22 marca 2010 r., a 28 marca zakończyło się głosowanie Internautów, którzy również wybierali najlepsze prace.

Autorzy 20 najlepszych - zdaniem jury - pomysłów otrzymali 10 telefonów Nokia N900 i 10 telefonów Nokia N97 Mini. Takie same nagrody otrzymali autorzy 20 prac, które zdobyły największą liczbę głosów wśród Internautów głosujących na aplikacje na stronie http://www.developerschallenge.pl/.

Łącznie zostało zgłoszonych około 3 tys. pomysłów na aplikacje, a w głosowaniu i ocenie prac brało udział ponad 10 tys. Internautów. Trzy ze zwycięskich pomysłów zostaną napisane w postaci aplikacji i zamieszczone w Ovi Sklepie.

II część konkursu przeznaczona była dla osób, które maję pewne doświadczenie w programowaniu. Nagrodą za napisanie zwycięskich aplikacji w ramach Ovi Developers’ Challenge było udostępnienie pracy w Ovi Sklepie oraz 30 000 PLN. Termin nadsyłania prac w tej części konkursu upłynął 30 maja 2010 roku, a wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie: Piotr Bubak (Nokia), Marek Filipiak (Psiloc), Michał Jerz (My-Symbian.com), Konstanty Młynarczyk (CHIP) oraz Zbigniew Urbański (TVN Turbo).

Zgodnie z zapowiedzią na konferencji prasowej otwierającej konkurs, ocena wszystkich zgłoszonych aplikacji była przez Jury rozpatrywana pod kątem atrakcyjności pomysłu, wykonania i zaawansowania technologicznego oraz potencjału rynkowego.

Miejsce Pierwsze –aplikacja „Potrząsacz” - Piotr Ostiak

„Potrząsacz” to aplikacja rozrywkowa, dzięki której użytkownik znajdzie odpowiedź na wiele nurtujących go pytań. Co należy zrobić, by tak się stało? Wystarczy potrząsnąć telefonem, a ten wskaże nam osobę z książki adresowej – to ona będzie rezultatem naszych poszukiwań

Jak możemy przeczytać w komentarzu Jury: „Potrząsacz” stanowi ciekawą propozycję nie tylko dla indywidualnego użytkownika, ale przede wszystkim dla grup znajomych, czy też społeczności, nie pozostawia żadnych uwag, co do wykonania i zintegrowania z funkcjami telefonu, a ponadto ze względu na powyższe aspekty daje dużą szansę na dotarcie do znaczącej liczby użytkowników. Pomysł jest na tyle ciekawy i otwarty, że daje też dużą możliwość i swobodę dalszego rozwoju, dołączania dalszych fraz, grup tematycznych, itd.”

Miejsce Drugie – „VoMo” - Sławomir Baranowski

„VoMo” to aplikacja, dzięki której możemy modulować nagrany przez siebie głosu na jeden z podanych sposobów. Zmodyfikowany dźwięk możemy później ustawić jako dzwonek lub wysłać znajomym za pomocą MMS-a albo Bluetoothem.

Aplikacja „Voice Modulator” została nagrodzona przede wszystkim ze względu zaawansowanie technologiczne (chociażby implementację mechanizmu modyfikacji dźwięku), staranność wykonania i łatwość natychmiastowej komunikacji z innymi dzięki wbudowanemu mechanizmowi łatwego i szybkiego dzielenia się zmodyfikowanymi nagraniami poprzez MMS.

Miejsce Trzecie – „mikroAnagramy” - Tomasz Witkowski
„mikroAnagramy” to wciągająca gra mobilna. Zadaniem uczestnika jest ułożenie z podanych liter danego słowa. Gra ma charakter edukacyjny, ale może wciągnąć nie tylko małe dzieci, ale i dorosłych. Aplikacja ta napisana jest w J2ME, a zatem dostępność znaczącej liczby modeli telefonów obsługujących tę platformę i kompatybilnych z Ovi Sklepem miała znaczny wpływ na ocenę. Ale to nie jedyne zalety – gra jest bardzo starannie wykonana, a zastosowanie ciekawego interfejsu wprowadzania kolejnych liter zaskakująco dobrze się sprawdza. Aplikacja jest kompatybilna także z mniej zaawansowanymi urządzeniami, co bardzo dobrze się wpisuje w model dostarczenia ciekawej i jednocześnie edukacyjnej rozrywki dla najmłodszych użytkowników aplikacji w telefonach.

W Ovi Developers’ Challenge przyznano także wyróżnienie, za które autor otrzymał Nokia Booklet 3G.

Wyróżnienie – „MyIntime” - Michał Strug
„MyIntime” to aplikacja pozwalająca na kontrolowanie i przeglądanie kalendarza cyklu.

Została ona wyróżniona nagrodą specjalną z kilku powodów. Jak czytamy w werdykcie: „Pomysł na takie zastosowanie możliwości telefonu nie jest nowy, ale jednocześnie jest to pierwsza znana nam implementacja tego pomysłu w języku polskim. Ponadto na dużą uwagę zasługuje bardzo staranne wykonanie graficzne i dbałość o szczegóły. O wyróżnieniu zdecydował także bardzo prosty aspekt zastosowania długoterminowego planowania w telefonie, czyli urządzeniu, które zawsze mamy przy sobie, co w naturalny sposób ułatwia korzystanie z tej aplikacji”.

źródło: Nokia

Nokia Enter Nokia – zobacz, jak tworzone są technologie telekomunikacyjne jutra

Nokia już po raz 6. otwiera swoje wrocławskie biura dla zwiedzających. Podobnie, jak w ubiegłym roku, Dzień Otwarty odbędzie się w pierwszą sobotę czerwca (dokładnie 03/06/2017 od godziny 10:00) w najnowszym budynku West Gate przy ulicy Lotniczej 12. Na tym podobieństwo do poprzedniej edycji się kończy. Dla zainteresowanych tematyką testowania i tworzenia oprogramowania telekomunikacyjnego organizatorzy przygotowali warsztaty, prezentacje projektów R&D, jak i wizytę w laboratorium. Po raz pierwszy Nokia zaprasza również wszystkich rodziców ze swoimi pociechami, ponieważ specjalnie dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji. czytaj więcej

Nokia Enter Nokia – zobacz, jak tworzone są technologie telekomunikacyjne jutra

Nokia już po raz 6. otwiera swoje wrocławskie biura dla zwiedzających. Podobnie, jak w ubiegłym roku, Dzień Otwarty odbędzie się w pierwszą sobotę czerwca (dokładnie 03/06/2017 od godziny 10:00) w najnowszym budynku West Gate przy ulicy Lotniczej 12. Na tym podobieństwo do poprzedniej edycji się kończy. Dla zainteresowanych tematyką testowania i tworzenia oprogramowania telekomunikacyjnego organizatorzy przygotowali warsztaty, prezentacje projektów R&D, jak i wizytę w laboratorium. Po raz pierwszy Nokia zaprasza również wszystkich rodziców ze swoimi pociechami, ponieważ specjalnie dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji. czytaj więcej

News Raspberry Pi - co to jest i co można z nim zrobić?

Nauka programowania lub elektroniki nie musi być nudna! Raspberry Pi jest na to idealnym dowodem. Ten minikomputer stworzony w celach edukacyjnych daje jednak użytkownikom znacznie więcej możliwości. Raspberry Pi – co to jest, w czym można go wykorzystać, jak się go używa? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. czytaj więcej

News Serwis iPhone - naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne

Urządzenia marki Apple znane są ze swojej niezawodności i wysokich parametrów technicznych. I rzeczywiście, w porównaniu do innych marek, sprzęt Apple psuje się o wiele rzadziej, jednak nie można całkowicie wyeliminować usterek, które często wynikają po prostu z intensywnego eksploatowania sprzętu. Gwarancja Apple obejmuje zdecydowaną większość najczęściej zgłaszanych usterek, co jednak, jeśli występują one już po zakończonym okresie gwarancyjnym? czytaj więcej

News Niedrogie telefony z praktycznymi funkcjami: jakimi markami warto się zainteresować?

Wiadomym jest, że nie każdy posiada duży budżet na zakup smartfona. Mogłoby się wydawać, że funkcjonalny telefon musi być bardzo drogi, jednak nie jest to prawdą! Coraz więcej marek posiada w swojej ofercie budżetowe modele "na każdą kieszeń". czytaj więcej

News Z głową w chmurach, czyli jaki teleskop astronomiczny kupić?

Migoczące punkty na niebie zachwycają swoim blaskiem, pobudzając zaciekawienie i chęć bliższego przyjrzenia się im. Uwielbiasz obserwować gwiazdozbiory? Chcesz dokładniej poznać poszczególne układy i w związku z tym poszukujesz odpowiedniego teleskopu astronomicznego? Poniżej podpowiemy Ci, jaki teleskop wybrać! czytaj więcej