Mieszkańcy Warszawy już wkrótce będą mogli powszechnie korzystać z darmowego, bezprzewodowego dostępu do Internetu. Białołęka i Bemowo już teraz udostępniają sygnał mieszkańcom, kolejne dzielnice także zapowiadają bezprzewodową rewolucję.
„Bezpłatny dostęp do sieci WiFi niesie za sobą szereg ogromnych udogodnień dla mieszkańców.” - mówi Jerzy Soliński, szef polskiego oddziału firmy ZyXEL Communications - „Nie wolno jednak zapominać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, aby żaden sieciowy intruz nie miał dostępu do naszych komputerów i domowych sieci”.
Publiczny dostęp do sieci bezprzewodowej realizowany jest z budżetu miasta, które zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na realizację projektu 20 milionów złotych. Dzięki działaniom Ratusza, a także samodzielnym przedsięwzięciom urzędów dzielnic, mieszkańcy stolicy już wkrótce mogą uniezależnić się od usług komercyjnych dostawców sygnału. „Każdy warszawiak będzie mógł zaopatrzyć się w niedrogą kartę bezprzewodową i korzystać bezpłatnie z Internetu w domu, urzędzie, czy na spacerze” - powiedział Soliński - „mieszkańcy stolicy będą mogli korzystać z Internetu na skalę masową, a to cieszy. Pamiętajmy jednak o zagrożeniach, które niesie ze sobą powszechny dostęp do bezprzewodowej sieci.”
„Istotny jest fakt, iż powszechny, anonimowy i mobilny dostęp do Internetu może stwarzać pokusę dla nieuczciwych użytkowników.” - dodaje Soliński - „Badania bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Warszawie, przeprowadzone w lutym przez firmę Kaspersky wykazały, że stolica Polski wypada na tle innych miast europejskich całkiem dobrze (58% sieci było zabezpieczonych z użyciem szyfrowania, dla Londynu odsetek ten wynosił 50, dla Hanoweru – 44). Do tej pory pośród warszawskich sieci bezprzewodowych dominowały jednak instalacje firmowe i prywatne, zaś liczba sieci celowo udostępnionych publicznie była bardzo niska. Obecna sytuacja to zupełna nowość, w polskich realiach wręcz rewolucja. Korzystając z bezpłatnego i ogólnodostępnego łącza radiowego warto pamiętać o szczególnej ostrożności. Na szczęście na rynku dostępne są firewalle umożliwiające nie tylko proste zabezpieczenie sieci domowej, ale także przystosowane do wykorzystania z komputerami przenośnymi, dlatego korzystając z Internetu np. w urzędzie, czy miejskim parku, możemy nadal cieszyć się pełnym bezpieczeństwem i nie przejmować intruzami”.
Choć zaproponowane przez urzędników stołecznego ratusza rozwiązanie może budzić obawy dostawców płatnego dostępu do Internetu, zdaniem Jerzego Solińskiego providerzy mogą jednak spać spokojnie. „Nie spodziewałbym się masowego exodusu dotychczasowych użytkowników płatnych usług.” - dodaje szef polskiego oddziału firmy ZyXEL - „Może minąć nieco czasu, zanim mieszkańcy Warszawy przekonają się do zalet powszechnego bezpłatnego dostępu do sieci. Firmy nie zrezygnują natomiast z dotychczasowych usług, potrzebują bowiem łącz o bardzo dużej przepustowości, zapewniających przy tym najwyższe bezpieczeństwo. Miejskie rozwiązania bezprzewodowe stanowią natomiast bardzo interesujące rozwiązanie dla użytkowników indywidualnych. Nowe standardy, takie jak wdrażany obecnie 802.11n zapowiadają rozwój technologii bezprzewodowej w kierunku coraz większej szybkości, zasięgu i bezpieczeństwa”.
źródło: ZyXEL