HUAWEI honoruje prof. Erdala Arikana, ojca kodów biegunowych 5G, za wkład w rozwój technologii komunikacyjnych
Badania eksperymentalne mają kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu, gdzie przełomowe odkrycia teoretyczne, często dokonywane po dziesięcioleciach intensywnych wysiłków naukowych, pomagają wyznaczyć kierunek postępu technologicznego. Przykładem takich działań jest praca prof. Arikana, który w 2008 r. określił zupełnie nowe podejście do maksymalizacji szybkości i niezawodności transmisji danych – kody biegunowe. Są one pierwszym na świecie schematem kodowania kanałów, który zbliża nas do progu limitu Shannona, tzn. maksymalnej szybkości, z jaką dane mogą być wysyłane z zerowym błędem w określonym paśmie. Kody biegunowe znacznie poprawiają wydajność kodowania dla 5G, jednocześnie zmniejszając złożoność projektu i zapewniając wysoką jakość usług. W 2016 r. 3GPP (międzynarodowy organ normalizacyjny odpowiedzialny za normy 5G) przyjął kody biegunowe jako oficjalny schemat kodowania kanałów kontrolnych interfejsu eMBB 5G New Radio (NR).
Odznaczenie prof. Arikanowi, podczas uroczystości w siedzibie firmy w Shenzhen, wręczył założyciel Huawei, Ren Zhengfei. Na tę okazję Mennica Paryska zaprojektowała i wyprodukowała specjalny medal, zawierający grawerunek z wizerunkiem bogini zwycięstwa z czerwonym kryształem firmy Baccarat, co ma symbolizować znaczenie nowych technologii komunikacyjnych dla postępu ludzkości.
– Jestem zaszczycony, że mogę być tu dzisiaj i otrzymać tę nagrodę. Z przyjemnością stwierdzam, że bez wizji i technicznego wkładu inżynierów oraz dyrektorów z Huawei kody biegunowe nie stałyby się standardem w okresie krótszym niż 10 lat. Dla inżynierów nie ma większej satysfakcji niż patrzenie jak nasze pomysły stają się rzeczywistością – powiedział po otrzymaniu medalu prof. Arikan.
– Standardy 5G są wynikiem ogólnoświatowych wysiłków na rzecz stymulowania postępu w dziedzinie badań podstawowych i bezprzewodowych technologii komunikacyjnych. Opracowanie tych norm zajęło ponad 10 lat i wymagało ciężkiej pracy dziesiątek tysięcy naukowców i inżynierów, a także udziału tysięcy przedsiębiorstw na całym świecie. Chcielibyśmy wyrazić naszą szczerą wdzięczność prof. Arikanowi, jak również jego współpracownikom w środowisku akademickim i pracownikom Huawei, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia technologii 5G – powiedział przewodniczący Huawei, Eric Xu.
– Narodziny standardów 5G to dopiero początek nowej podróży. Będziemy nadal ciężko pracować nad tym, aby technologia 5G – w tym kody biegunowe – przynosiła jak największe korzyści dla społeczeństwa. Jednocześnie mamy nadzieję, że ścisła współpraca między przedsiębiorstwami a środowiskiem akademickim, jak ta między Huawei a prof. Arikanem, będzie kontynuowana i przyniesie więcej odkryć naukowych, które będą napędzać rozwój przemysłu ICT i całego społeczeństwa – dodał Xu.
Huawei uhonorował również ponad 100 swoich wewnętrznych badaczy za ich pracę badawczą. Dotyczy to szczególnie obszaru 5G New Radio, kształtu fali sygnału czy też schematów kodowania. Ponadto, naukowcy ściśle współpracowali z partnerami przemysłowymi w celu weryfikacji kluczowych technologii i przyspieszenia procesu standaryzacji, wnosząc istotny wkład w normy 3GPP 5G Release 15.
Dzięki pionierskiej pracy, Huawei jako pierwsza firma na świecie zakończył testy 5G we wszystkich fazach rozwoju IMT-2020 (wspólna wizja wyznaczona przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną (ITU) dotycząca ewolucji sieci telefonii komórkowej do 2020 roku). Wyniki znacznie przekroczyły kluczowe wskaźniki dla wszystkich trzech scenariuszy wykorzystania 5G określonych przez ITU – zwiększona mobilna łączność szerokopasmowa (eMBB), usługi o wysokiej niezawodności oraz dla komunikacji wymagającej niskich opóźnień (Ultra-Reliable and Low-Latency Communications, URLLC) oraz usługi dla masowej komunikacji pomiędzy maszynami (massive Machine-Type Communications, mMTC).
Jako główny dostawca standardów 5G i kluczowy właściciel patentów, Huawei zobowiązuje się do przestrzegania zasady FRAND w odniesieniu do wszystkich licencji patentowych. Oznacza to sprawiedliwe, rozsądne i jednakowe licencjonowanie patentów, czyli wszystko to do czego firma stosowała się w przeszłości i czego nadal będzie przestrzegać. Ponadto, firma wraz z innymi podmiotami nadal będzie dążyć do zbudowania silnego ekosystemu 5G.
Co ważne, Huawei przez wiele lat koncentrował się na badaniach i rozwoju, inwestując w nie prawie 57 mld USD w ciągu ostatniej dekady. W przyszłości firma planuje przeznaczyć na te obszary jeszcze więcej środków – od 20% do 30% swojego rocznego budżetu, co stanowi ok. 15-20 mld USD.