Podczas 24. warsztatów Global TD-LTE Initiative (GTI) – międzynarodowej platformy współpracy branżowej – w Barcelonie, organizacja GTI zaprezentowała białą księgę dotyczącą zastosowań przedkomercyjnych sieci 5G. Firma Huawei była głównym autorem zawartych w niej treści.
Biała księga, zainicjowana przez GTI, została napisana przez China Mobile, Huawei, Ericsson, Nokia i ZTE. Opisano w niej szczegółowo widmo 5G i postęp w branży terminali. Przedstawiono w niej także kluczowe technologie i rozwiązania do wdrożenia 5G obejmujące m.in. Massive MIMO, zwiększenie zasięgu, zwiększenie mobilności, rozwiązania głosowe i o niskich opóźnieniach.
Ponadto, biała księga stanowi punkt odniesienia dla strategii wczesnego wdrażania sieci 5G oraz wyników testów wielu sieci przedkomercyjnych. Zwrócono w niej również uwagę na to, że oczekuje się, iż globalni partnerzy przemysłowi będą współpracować w celu sprostania wyzwaniom związanym z wdrażaniem sieci 5G, promowania dojrzałości nowej branży oraz uwzględnienia komercyjnego wykorzystania sieci nowej generacji na dużą skalę.
Według najnowszego raportu badawczego GSMA, w połowie stycznia 2019 r. już 201 operatorów w 83 krajach rozpoczęło inwestycje w 5G i przeprowadziło weryfikację techniczną 5G oraz testy przedkomercyjne. We wczesnym okresie wdrażania sieci nowej generacji, aby zapewnić ciągłość usług 5G, takich jak wideo HD, mobilny AR/VR i niskie wartości współczynnika UAV, przepustowość sieci musi osiągnąć 50 Mb/s do 100 Mb/s – przynajmniej w łączu "downlink" – i 3 Mb/s do 5 Mb/s w łączu "uplink". Z kolei, opóźnienie "end-to-end" musi mieścić się w czasie 20 ms.
Wspomniana technologia Massive MIMO, stosowana w sieciach 5G, wykorzystuje natomiast unikalne technologie multi-anteny i kształtowania wiązki 3D w celu znacznej poprawy efektywności spektralnej. 64TRX jako przedstawiciel tych rozwiązań sieciowych jest pierwszym wyborem dla wczesnego wdrożenia 5G. Umożliwia to zwiększenie przepustowości sieci komórkowej do ponad 10Gbps. Dzięki temu pojedynczy użytkownik doświadczy prędkością transmisji danych do ponad 1Gbps, co spełnia długoterminowe wymagania usług 5G dla dużych przepustowości.
Zgodnie z globalnym tempem dystrybucji widma i skalą wdrożenia, pasma C i 2,6 GHz staną się pierwszym dojrzałym łańcuchem przemysłowym w zakresie wdrażania 5G sub-6 GHz. Ponadto, można się spodziewać, że w tym roku światowi operatorzy rozpoczną jeszcze intensywniejsze testy przedkomercyjne i komercyjne wdrożenie. Co więcej, wielu głównych producentów terminali w branży wypuści na rynek chipsety 5G i smartfony, co znacznie zwiększy dojrzałość całej branży i umożliwi konsumentom korzystanie z najwyższej jakość usług, które przyniesie technologia 5G.