Łańcuch ekosystemu 5G obejmuje chmurę, sieć dostępową i wszystko, co znajduje się pomiędzy nimi. Innowacyjne rozwiązania, interfejsy w stacjach bazowych oraz technologie transmisji sieciowej przyspieszają ewolucję architektury urządzeń do 5G. Jednakże to centra danych w chmurze są głównym ośrodkiem ekosystemu nowej generacji i będą odgrywać kluczową rolę w ewolucji tej technologii. Firma Huawei wskazuje kluczowe wymagania sieciowe i usługowe 5G związane z ich stworzeniem.
Otwarta i wydajna architektura
Otwartość w przypadku 5G i centrów danych oznacza, że usługi w chmurze na różnych warstwach nie są blokowane przez jednego dostawcę. Zamiast tego, wspomniane centra przyjmują standardowe interfejsy programowania aplikacji (API) dla usług komunikacyjnych i aplikacji opartych na otwartym kodzie źródłowym zgodnie ze standardami branżowymi.
Prognozowana wydajność sieci 5G oznacza ponad 100-krotnie większą szybkość, 10-krotnie mniejsze i precyzyjnie określone opóźnienia oraz znaczące zwiększenie ilości jednocześnie obsługiwanych urządzeń niż w przypadku sieci 4G. Poprawiona wydajność oraz niezawodność stanowią solidny fundament dla usług takich jak wirtualna rzeczywistość (VR), wideo ultra-HD, inteligentna produkcja czy funkcja autopilota.
Elastyczność
Wyzwaniem związanym z 5G jest także warstwowanie sieci, które wymaga ewolucji elementów sieci (NE) dla usług i protokołów 5G, a także usprawnienia warstwy danych aplikacji 5G IoT, warstwy sieci bazowej i warstwy dostępu bezprzewodowego do centrum danych chmury. Postępy w tym zakresie pomogą we wdrażaniu kompleksowych funkcji sieciowych w warstwach zarządzania, kontroli i przekazywania, a także w dynamicznej izolacji przepustowości i jakości usług.
Rozproszenie węzłów
Ponadto w erze 5G większość fizycznych funkcji i aplikacji sieciowych związanych z dostępem do sieci i przekierowywaniem, takich jak usługi podstawowe IoT, Big data i głębokie uczenie się, będzie wdrażana w dużych centrach danych chmury obliczeniowej opartych na maszynach wirtualnych rozsianych po całym świecie. Umożliwi to dostęp do urządzeń 5G IoT i odpowiednich platform aplikacyjnych, a także różnorodnych aplikacji innych firm zlokalizowanych w rozproszonych lokalizacjach. Centra danych w tym układzie mogą obsługiwać dziesiątki tysięcy hostów. Urządzenia dostępowe w płaszczyźnie danych 5G, takie jak bramy vEPC, są zazwyczaj instalowane w pobliżu punktów dostępowych agregacji metropolitalnej. Zapewnia to dostęp do usług chmury obliczeniowej, takich jak tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie danych po awarii (DR), przesyłanie pamięci masowej wideo i innych typowych interaktywnych usług o małych opóźnieniach, przy zapewnieniu jakości usług za pośrednictwem niezablokowanego pasma światłowodowego. Usługi te mogą być świadczone na setkach małych serwerów chmury satelitarnej skonfigurowanych jako chmura jednostopniowa w trybie skrzynki.
Oprócz chmury satelitarnej zlokalizowanej wokół lokalnego miejskiego punktu dostępowego nadal potrzeba dużej liczby węzłów brzegowych. Np. rozpoznawanie obrazów w systemach monitoringu przy pomocy sztucznej inteligencji, filtrowanie i przetwarzanie surowych danych IoT, renderowanie zawartości 3D w grach VR/AR oraz operacje wykonywane przez użytkowników w czasie rzeczywistym mogą być migrowane z głównego centrum danych do krawędzi sieci dostępowej.
Inteligentne sieci
Umożliwienie korzystania z aplikacji Internetu rzeczy jest jednym z głównych celów budowy sieci 5G. Aplikacje IoT generują ogromne ilości danych, dlatego też centra danych w erze 5G muszą zapewniać bardzo dużą elastyczność pojemności pamięci masowej i możliwości obliczeniowych. Ponadto potrzebny jest inteligentny, wysoce wydajny „silnik”, łatwy w konfiguracji i obsłudze, w połączeniu z różnorodną wiedzą domenową i modelami danych, aby szybko uczyć się i pozyskiwać z tych danych cenne informacje pozwalające na tworzenie strategii. Ułatwia to kontrolę w pętli zamkniętej na terminalach IoT i urządzeniach brzegowych.
Typowe scenariusze zastosowań centrów danych w chmurze obejmują: rozpoznawanie obrazu w bezprzewodowych systemach monitoringu, śledzenie lokalizacji GPS pojazdu i analiza zachowania kierowcy, wykrywanie korków i wykroczeń kierowców, informacje o gęstości zaludnienia i prognozy mobilności w scenariuszach inteligentnego miasta, a także dane dotyczące zużycia energii w scenariuszach dla inteligentnych sieci.
Ponieważ centra danych w chmurze 5G będą wdrażane w wielu rozproszonych lokalizacjach geograficznych, obsługując warstwy sieci wielu najemców i miliony węzłów, należy wspierać takie funkcje, jak maksymalna wielkość regionu chmury. Pilnie jest również potrzebny prawdziwie inteligentny i samonaprawiający się mechanizm konserwacji.
Ponadto należy sprawić, aby eksploatacja, konserwacja i zarządzanie awariami były proaktywne i predykcyjne. Algorytmy AI wdrożone na podstawowej platformie z uczeniem nadzorowanym, pół nadzorowanym i bez nadzoru mogą pomóc w analizie ogromnych ilości informacji zebranych z podsystemów oprogramowania i sprzętu. Algorytmy te obsługują podstawową analizę przyczyn awarii, automatyczną identyfikację nieprawidłowych wzorców zachowań oraz przewidywanie awarii sieci i dysków twardych, znacznie poprawiając wydajność eksploatacji i konserwacji sprzętu oraz oprogramowania. Jeden pracownik będzie w stanie nadzorować ponad 1000 serwerów.
Zarówno dostawcy sprzętu, jak i operatorzy mają duże oczekiwania względem 5G. Należy zatem planować z wyprzedzeniem budowę otwartego, wydajnego, elastycznego i inteligentnego, rozproszonego centrum danych chmury obliczeniowej, które zapewni otwartość sieci 5G, tak aby technologia mogła zostać szybko skomercjalizowana.
Huawei LG U+ i HUAWEI chcą wspólnie wprowadzić do sieci szerokopasmowych telewizję w rozdzielczości ultra HD
Firmy LG U+ i HUAWEI z sukcesem zakończyły przedrynkowe testy pierwszej telewizji umożliwiającej przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych (Internet Protocol Television – IPTV) w rozdzielczości ultra HD. Wykorzystano do tego technologię 5G Fixed Wireless Access (FWA) z układem scalonym opartym na falach milimetrowych 5G CPE. czytaj więcejHuawei HUAWEI z trzema nagrodami na Broadband World Forum 2017
Firma HUAWEI została wyróżniona trzema nagrodami podczas tegorocznego Broadband World Forum, największego na świecie wydarzenia poświęconego globalnej sieci szerokopasmowej. Pionierskie rozwiązania i innowacje powstałe we współpracy z globalnymi operatorami zostały wyróżnione w kategorii „Osiągnięcie w FMC", „Najlepsze usługi dla konsumenta o prędkości 1Gb/s oparte na G.fast bądź DOCSIS 3.1" oraz „Najlepsza Sieć Smart Home". czytaj więcejHuawei Huawei Mate 10 Pro i Robert Lewandowski – premiera mistrzowskiego duetu
Najnowszy flagowy smartfon Huawei – Mate 10 Pro, pierwszy na świecie telefon wyposażony w procesor ze sztuczną inteligencją – zadebiutował dziś w Polsce. Podczas uroczystej premiery na Stadionie Narodowym kilkuset gości miało okazję poznać atuty najnowszego urządzenia Huawei. Atrakcją wieczoru był również przedpremierowy pokaz reklamy telewizyjnej promującej serię Mate 10 z udziałem ambasadora marki, Roberta Lewandowskiego. czytaj więcejHuawei Huawei Mate 10 Pro w przedsprzedaży z kamerą EnVizion 360
Już 27 października rozpocznie się przedsprzedażHuawei Mate 10 Pro. Jest to pierwszy smartfon wyposażony w procesor ze sztuczną inteligencją. W okresie przedsprzedaży będzie dostępny z kamerą Huawei EnVizion 360 w prezencie. czytaj więcej
Huawei HUAWEI z nagrodą "Best IoV Innovation"
Podczas Światowej Konferencji Inteligentnych Pojazdów 2017 rozwiązanie Connected Car firmy HUAWEI, opracowane na platformie OceanConnect IoT, zostało uhonorowane nagrodą "Best IoV Innovation". czytaj więcejHuawei Huawei Mate 10 lite w przedsprzedaży ze słuchawkami Bluetooth
Do przedsprzedaży trafił Huawei Mate 10 lite. Smartfon jest pierwszym w portfolio Huawei, wyposażonym w dwa podwójne aparaty – przedni oraz tylny. Nowy ekran FullView o proporcjach 18:9 i autorskie rozwiązania dźwiękowe dostarczą niezapomnianych wrażeń podczas oglądania materiałów video czy grania w gry mobilne. Przed datą oficjalnej premiery w Polsce do Mate 10 lite dodawane będą słuchawki Bluetooth AM61. czytaj więcejHuawei Huawei prezentuje modele Mate 10 Pro i Mate 10
Podczas światowej prezentacji w Monachium, Huawei zaprezentował długo wyczekiwane najnowsze urządzenia z serii Mate. Nowe modele – Mate 10 i Mate 10 Pro, wyróżniają się na tle oferowanych na rynku rozwiązań, dzięki nowemu procesorowi Kirin 970. To pierwsza mobilna platforma wykorzystującą sztuczną inteligencję. Dzięki niemu oba urządzenia naprawdę rozumieją sposób, w jaki użytkownik komunikuje się ze światem. czytaj więcejHuawei HUAWEI umacnia swoją pozycję w obszarze technologii 5G
HUAWEI prowadzi intensywne prace nad rozwojem i badaniami w obszarze technologii 5G. O zaangażowaniu firmy świadczyć mogą m.in. ogłoszone niedawno zadawalające wyniki drugiej fazy testu organizowanego przez Grupę Promocji IMT-2020 (5G). Dodatkowo HUAWEI zaprezentował pierwszą na świecie aplikację 5G przeznaczoną dla inteligentnych sieci. Co więcej w celu rozpoczęcia badań nad zastosowaniem tej technologii w obszarze produkcyjnym Huawei zawarł porozumienie z firmą Festo. Z kolei z firmą Intel ogłosił rozpoczęcie testów w zakresie rozwoju interoperacyjności. Ponadto w celu opracowania rozwiązań dla następnej fazy 5G, czyli mobilnej i bezprzewodowej architektury komunikacyjnej, Huawei połączył siły z 14 wiodącymi partnerami akademickimi i firmami branżowymi. czytaj więcejHuawei Huawei: Jeden odcisk palca, wiele zastosowań. Sprawdź czy znasz je wszystkie
Po co w smartfonach, tabletach i laptopach czytniki linii papilarnych? Zabezpieczenia biometryczne są już standardem, ale ich funkcje nie zawsze są w pełni wykorzystywane. Do czego, oprócz odblokowywania urządzeń mobilnych, może posłużyć taki czytnik? czytaj więcejHuawei Huawei znów w górę w rankingu „Best Global Brands Report”
Huawei coraz wyżej w rankingu najlepszych światowych marek. W najnowszym raporcie „Best Global Brands Report”, przygotowanym przez globalną firmę doradczą Interbrand, Huawei awansował na 70. miejsce, dwa oczka wyżej niż przed rokiem. To także trzeci wzrostowy rok z rzędu. czytaj więcejHuawei LG U+ i HUAWEI chcą wspólnie wprowadzić do sieci szerokopasmowych telewizję w rozdzielczości ultra HD
Firmy LG U+ i HUAWEI z sukcesem zakończyły przedrynkowe testy pierwszej telewizji umożliwiającej przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych (Internet Protocol Television – IPTV) w rozdzielczości ultra HD. Wykorzystano do tego technologię 5G Fixed Wireless Access (FWA) z układem scalonym opartym na falach milimetrowych 5G CPE. czytaj więcejHuawei HUAWEI z trzema nagrodami na Broadband World Forum 2017
Firma HUAWEI została wyróżniona trzema nagrodami podczas tegorocznego Broadband World Forum, największego na świecie wydarzenia poświęconego globalnej sieci szerokopasmowej. Pionierskie rozwiązania i innowacje powstałe we współpracy z globalnymi operatorami zostały wyróżnione w kategorii „Osiągnięcie w FMC", „Najlepsze usługi dla konsumenta o prędkości 1Gb/s oparte na G.fast bądź DOCSIS 3.1" oraz „Najlepsza Sieć Smart Home". czytaj więcejHuawei Huawei Mate 10 Pro i Robert Lewandowski – premiera mistrzowskiego duetu
Najnowszy flagowy smartfon Huawei – Mate 10 Pro, pierwszy na świecie telefon wyposażony w procesor ze sztuczną inteligencją – zadebiutował dziś w Polsce. Podczas uroczystej premiery na Stadionie Narodowym kilkuset gości miało okazję poznać atuty najnowszego urządzenia Huawei. Atrakcją wieczoru był również przedpremierowy pokaz reklamy telewizyjnej promującej serię Mate 10 z udziałem ambasadora marki, Roberta Lewandowskiego. czytaj więcejHuawei Huawei Mate 10 Pro w przedsprzedaży z kamerą EnVizion 360
Już 27 października rozpocznie się przedsprzedażHuawei Mate 10 Pro. Jest to pierwszy smartfon wyposażony w procesor ze sztuczną inteligencją. W okresie przedsprzedaży będzie dostępny z kamerą Huawei EnVizion 360 w prezencie. czytaj więcej