Dynamiczny przyrost ataków wymaga podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy poziomu zabezpieczeń. Pokazuje to bowiem, że sama edukacja nie wystarcza, by powstrzymać stale doskonalących swoje metody ataku hakerów. Kluczowe staje się zatem nie tylko zdobywanie wiedzy, ale i wdrażanie skutecznych środków ochrony oraz budowanie świadomości zagrożeń na każdym poziomie.
Najczęstsze rodzaje cyberataków
Ze wstępnych raportów wynika, że najczęstszymi formami ataków w 2024 roku były:
- Ataki phishingowe — oszustwa mające na celu wyłudzenie danych osobowych lub dostępu do kont bankowych.
- Ransomware — złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane użytkownika, za których odszyfrowanie przestępcy żądają okupu.
- Ataki DDoS — przeciążenie serwerów i unieruchomienie systemów IT.
- Kompromitacja e-maili biznesowych (BEC) — oszustwa ukierunkowane na przechwycenie wrażliwych danych w komunikacji biznesowej.
Skąd te ataki? Jakie są główne przyczyny wzrostu ich liczby?
Przeanalizowanie problemu pozwala wysnuć wniosek, że jest to kombinacja kilku kluczowych czynników:
- Dynamiczny rozwój technologii — coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci (IoT) tworzy nowe możliwości ataku.
- Niska świadomość użytkowników — wielu pracowników i użytkowników indywidualnych nie stosuje podstawowych zasad tzw. "cyberhigieny".
- Brak odpowiednich zabezpieczeń — przestarzałe systemy IT oraz niewystarczające inwestycje organizacji w nowoczesne narzędzia ochrony.
A zatem jakie konkretne działania należy podjąć, by się chronić przed cyberzagrożeniami?
Aby ograniczyć ryzyko cyberataków, zarówno organizacje, jak i użytkownicy indywidualni powinni stosować się do kilku podstawowych zasad:
1) Szkolenia i podnoszenie świadomości
Regularne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników pomagają zrozumieć zagrożenia i unikać podstawowych błędów. Minął już czas nudnych, długich, nic niewnoszących szkoleń. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania typu Misja: Cyberbezpieczeństwo, regularnie rozwijana, bardzo ciekawie skonstruowana gra oparta o rywalizację między pracownikami. Pozwala połączyć dobrą zabawę z utrwalaniem wiedzy o dobrych praktykach i właściwym zachowaniu w internecie.
2) Aktualizacja oprogramowania
Ważne jest bieżące aktualizowanie systemów operacyjnych oraz aplikacji, co pozwala eliminować luki w zabezpieczeniach. Nigdy nie pomijaj tego etapu!
3) Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań ochronnych
Korzystanie z zaawansowanych, nowoczesnych systemów takich jak XDR (Extended Detection and Response) oraz MFA (Multi-Factor Authentication) może znacząco podnieść poziom ochrony. Nie bagatelizuj tego, co każdego dnia przynosi nam technologia!
4) Regularne kopie zapasowe
Tworzenie kopii zapasowych danych minimalizuje skutki potencjalnego ataku ransomware. Wiemy, że o tym wiesz. A jak wygląda praktyka?
5) Monitorowanie systemów IT
Stały nadzór nad infrastrukturą IT pozwala szybko reagować na nietypowe zachowania i potencjalne zagrożenia. Jeżeli nie masz na to czasu/zasobów - zleć to na zewnątrz! Poznaj Adit Premium Support. Co daje Ci ta usługa?
- Przekazanie wsparcia technicznego zewnętrznemu partnerowi (ADIT).
- Brak potrzeby szkolenia i zatrudniania pracowników do obsługi klientów producenta.
wsparcie|adit.pl?subject=ADIT%20Premium%20Support| target="_blank"|Napisz do nas|, chętnie opowiemy więcej!