Należy więc zmienić zupełnie podejście do wiedzy pracowników na temat cyberbezpieczeństwa. Nie potrzebujemy więcej porad i przewodników, ale rewolucji w słuchaniu i komunikowaniu się z podwładnymi.
W ostatnich latach wszyscy musieliśmy dostosować się do nowych warunków pracy. Tam gdzie to możliwe, zaczęliśmy wykonywać swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo. Bezpieczeństwo przez długi czas nie było priorytetem, kiedy musieliśmy odnaleźć się w nowej sytuacji oraz umożliwić pracę z domu.
Cyberprzestępcy jednak nie śpią i wykorzystują sytuację, w której coraz więcej ludzkiej działalności przenosi się do sieci. Ryzyko napaści jest realne, a konsekwencje jakie ponoszą przedsiębiorstwa – ogromne. Zabezpieczenia firmy oczywiście jest niezbędne, jednak rozwiązania techniczne często są drogie. Należy także pamiętać, że to pracownicy są najbardziej podatni na atak cyberprzestępców.
Jakie czynności, które mają znaczenie i nie kosztują zbyt dużo można podjąć, aby chronić swoich pracowników?
- Zapytać, czego na co dzień obawia się zespół – może to pomóc w budowaniu kultury bezpieczeństwa opartej na współpracy.
- Być otwartym na wszelkie pytania – każda, nawet najmniejsza wątpliwość jest ważna.
- Ułatwić zgłoszenia podejrzanych e-maili i innych komunikatów – system zgłaszania incydentów powinien być przejrzysty i zrozumiały dla każdego.
- Skierować szkolenia tam, gdzie są najbardziej potrzebne – wybierać grupy kluczowe i najbardziej narażone w firmie.
- Szkolić pracowników dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebują – gdy wykazują ryzykowne zachowania i nie zdają sobie nawet z tego sprawy.
Szkolenie pracowników wcale nie musi być trudne. Oto kilka wskazówek, jak wykonać je w prosty i przystępny sposób:
- Używaj jasnych przykładów i dostosuj treści do specyfiki firmy,
- Korzystaj z narzędzi takich jak filmy, gry czy quizy online aby uatrakcyjnić przekaz,
- Posługuj się głównie materiałami w języku polskim, by unikać niejasności związanych z tłumaczeniem,
- Regularnie aktualizuj materiały – świat IT nieustannie się zmienia,
- Motywuj i nagradzaj pracowników za zaangażowanie i stosowanie się do zasad.
Aby szkolenie było dla pracowników nie tylko przystępne i zrozumiałe, ale także ciekawe, warto odejść nieco od tradycyjnych metod i uatrakcyjnić kurs.
Gdy edukacyjne takie jak Misja: Cyberbezpieczeństwo to angażujące, dopasowane do potrzeb narzędzia do nauczania o cyberbezpieczeństwie.
Ten rodzaj szkoleń cieszy się popularnością wśród prezesów, dyrektorów czy menadżerów, ponieważ zachęcają pracowników do wspólnego budowania świadomości krajobrazu IT.
Misja Cyberbezpieczeństwo to interaktywne szkolenie w formie gry, które uczy pracowników zasad bezpieczeństwa panujących w środowisku cyfrowym. W jej trakcie uczestnicy wcielają się w rolę ekspertów, przechodzą różne etapy i realizują zadania chroniące dane, stawiając czoła cyberprzestępcom. Poprzez pokonywanie wyzwań, pracownicy uczą się i zdobywają praktyczne umiejętności, które mogą wykorzystać w codziennej pracy.
Misja Cyberbezpieczeństwo wie, jak ważna jest świadomość i wiedza oraz zdaje sobie sprawę, że 8 na 10 włamań do zasobów firmowych jest spowodowana błędem ludzkim. Połowa z zaatakowanych przedsiębiorstw skutecznie obroniła się przed atakiem tylko dzięki czujności pracowników.
Z tego powodu każda osoba, która zgłosi się do nas do 22 grudnia 2023, otrzyma bezpłatny dostęp do czterech z dziesięciu misji dostępnych w grze dla 10 osób w swojej firmie.
Szkolenie umożliwia zgłębienie zasad cyberbezpieczeństwa i uczy, w jaki sposób chronić swoją organizację i krytyczne dla niej dane.
Nie czekaj, aż będzie za późno. Zainwestuj w swoją przyszłość już dziś i zapisz się na nasze szkolenia z cyberbezpieczeństwa.
Zabezpiecz swoją przyszłość i przyszłość Twojej firmy.