Eksperci Huawei rozumieją obawy związane z technologią 5G, lecz uważają, że można je zminimalizować poprzez ścisłą współpracę pomiędzy dostawcami infrastruktury, operatorami i rządami. Dostrzegają też pilną potrzebę wypracowania standardów, które staną się podstawą do oceny bezpieczeństwa wdrażanych technologii. Złożoną problematykę podczas konferencji prasowej w Warszawie omówił Andy Purdy, Chief Security Officer (CSO) Huawei Technologies w USA.
Andy Purdy podkreślił, że niezbędne są wspólne wysiłki wszystkich stron, aby stworzyć transparentne i bezpieczne normy dla wdrażania i funkcjonowania sieci 5G.
- W instytucjach rządowych i pozarządowych, które uczestniczą w pracach nad normami, podejmowane są wysiłki, aby znaleźć sposób na zrozumienie, jakie są wymagania. Należy dołożyć większych starań, aby stworzyć zgodne programy. Mamy świat wielu dostawców 5G, IoT, przemysłowego IoT, dlatego zarówno w Polsce, jak i na świecie wymogi są podobne. Potrzebujemy obiektywnych i przejrzystych podstaw, na których będziemy mogli określić, które produkty są godne zaufania.
Andy Purdy oświadczył, że Huawei jest gotowy współpracować z polskim rządem i wykonać dodatkowe kroki w celu budowy zaufania.
- Jesteśmy gotowi w Polsce do współpracy z rządem, operatorami i z naszymi konkurentami – do rozmów o możliwościach budowania dodatkowych mechanizmów zaufania. W Stanach Zjednoczonych eksperci rządowi i w sektorze prywatnym są zgodni, że ryzyko w cyberprzestrzeni wymaga kompleksowego podejścia, w oparciu o standardy i wypracowane praktyki. Takie są rekomendacje specjalistów, dlatego chcemy prowadzić dialog z rządem, operatorami i konkurencją o tym, jakie dodatkowe mechanizmy są najbardziej odpowiednie dla Polski.
Ekspert zauważył, że obawy związane z bezpieczeństwem wdrażania 5G powinny być impulsem do lepszego definiowania ryzyka, które faktycznie przyniesie wymierne korzyści dla procesu cyfryzacji społeczeństwa globalnego.
- Ufamy, że determinacja, która jest obecnie kierowana w naszą stronę, będzie przesunięta w stronę lepszego szacowania i adresowania ryzyka w formie, która umożliwi transparentność i bezpieczeństwo. Wierzymy, że to lepsza droga, żeby pomóc w przyspieszeniu dostarczania korzyści z rozwijających się technologii dla globalnego społeczeństwa. Wierzymy, że to się stanie.
Andy Purdy wskazał też jak w praktyce mogłyby wyglądać mechanizmy, które pozwoliłyby w Polsce wyjaśnić ewentualne wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa. Jednym z nim może być utworzenie Centrum Transparentności i Cyberbezpieczeństwa, podobnego do tego, które w marcu br. będzie otwarte w Brukseli.
CSO przypomniał także, że Huawei poddaje się najbardziej rygorystycznym kontrolom organów regulacyjnych i klientów, rozumiejąc ich obawy w tym zakresie. Ponadto, bezpieczeństwo cybernetyczne i ochrona prywatności są priorytetem dla Huawei. Andy Purdy podkreślił jednocześnie, że firma dostarcza operatorom jedynie infrastrukturę – produkty i rozwiązania – nie ma więc dostępu do danych, za które odpowiadają operatorzy telekomunikacyjni.
- Operatorzy przyglądają się różnym opcjom wdrożenia 5G, w związku z czym potrzebują zapewnienia od rządu, że nie będzie blokował żadnych dostawców infrastruktury. Byliśmy świadkami wielu publicznych wystąpień przedstawicieli operatorów, podkreślających jak ważna jest otwarta konkurencja w obszarze wdrożenia 5G oraz benefitów, które przyniesie ta sieć. Widzimy otwartą, konstruktywną współpracę z operatorami w obszarze testowych sieci, weryfikujemy zagrożenia i ryzyka, którym trzeba będzie stawić czoła i znaleźć optymalne rozwiązania. Musimy razem z całą branżą zmierzyć się z kwestiami bezpieczeństwa, szukając efektywnych sposobów weryfikacji. Uważam, że Huawei ma odpowiednią pozycję, żeby brać udział w uruchamianiu 5G.