Operator China Mobile ogłosił wdrożenie w Szanghaju rozwiązania Huawei 10G PON E2E. Celem tego przedsięwzięcia jest budowa prototypowych gigabitowych sieci szerokopasmowych. Stanowi to ważny krok w kierunku budowy sieci, która integruje zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe gigabitowe łącze szerokopasmowe. Firma Huawei wdrożyła 10G PON na dużą skalę już dla ponad 30 wiodących operatorów.
Usługi szerokopasmowe o stałej przepustowości
Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informatycznych (MIIT) zaproponowało plan "Dual-gigabit acceleration – ta sama prędkość dla tej samej sieci" w celu promowania usług szerokopasmowych o stałej przepustowości. Z kolei firma China Mobile Szanghaj uruchomiła plan "Dual-Gigabit First City" i udostępniła wiele pakietów zapewniających w gospodarstwach domowych dostęp jednocześnie do szerokopasmowego Internetu oraz usług 5G.
Szacuje się, że do trzeciego kwartału 2019 r. gigabitowe łącza szerokopasmowe obejmą 5,6 mln użytkowników prywatnych i 3000 gospodarstw domowych oraz wszystkie okręgi administracyjne w Szanghaju. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie oficjalne ogłoszenie przez China Mobile, że w niedalekiej przyszłości powstanie 40 prototypowych gigabitowych sieci szerokopasmowych.
Nowe usługi, takie jak wideo 4K/8K i gry online VR, stanowią ogromne wyzwanie dla istniejących stacjonarnych sieci szerokopasmowych GPON. Ponieważ ruch w sieci rośnie dynamicznie, w celu zapewnienia użytkownikom stabilnych usług wymagana jest przepustowość wynosząca co najmniej 200 Mb/s.
Stałe sieci szerokopasmowe muszą więc pilnie przejść na sieci 10G PON następnej generacji, aby zapewnić użytkownikom najwyższej jakości wrażenia oraz większą przepustowość. W gospodarstwach domowych około 80% danych jest bowiem transmitowane przez Wi-Fi. Należy więc podkreślić, że usługi wideo wymagają transmisji ze współczynnikiem opóźnień na poziomie 10 ms, co pozwala uniknąć błędów w odtwarzaniu filmów. Z kolei usługi interaktywne, takie jak VR, wymagają opóźnień mniejszych niż 7 ms, aby zapobiec zacinaniu się obrazu. W związku z tym sieci Wi-Fi również muszą zostać zmodernizowane, aby zapewnić komfort użytkowania.
Budowa gigabitowych sieci
Zastosowane rozwiązanie Huawei 10G PON jest w stanie zaoferować ultraszerokopasmowy dostęp do Internetu, wydajne Wi-Fi i najwyższej jakości usługi. Ponadto, po stronie centrali, platforma OLT następnej generacji o dużej pojemności MA5800 jest używana do implementacji pełnego dostępu światłowodowego. Z kolei pojedynczy MA5800 obsługuje maksymalnie 16 000 abonentów wideo online 4K i VR.
W celu wsparcia płynnej ewolucji od GPON do 10G PON i ochrony inwestycji operatorów, Huawei dostarcza rozwiązanie PON Combo, które obsługuje dwa tryby pracy na jednej karcie. Dzięki temu przejście od GPON do 10G PON nie wymaga zmian w centrali i liniach światłowodowych, a terminale można wdrażać na żądanie. Dodatkowo MA5800 charakteryzuje się najwyższą wydajnością i minimalnym zużyciem energii w branży, co umożliwia budowę sieci światłowodowych z optymalnym całkowitym kosztem posiadania na bit. W odniesieniu do doświadczeń użytkownika, rozwiązanie to jest wyposażone w wysokowydajną technologię wieloprocesorową, umożliwiającą 4000 abonentów jednoczesną zmianę kanału w ciągu jednej sekundy. Co ważne, duży bufor na poziomie systemu lepiej spełnia wymagania związane z wysokim poziomem niezawodności, niskim opóźnieniem i małą utratą pakietów w przypadku wideo VR wymagającego dużych przepustowości.
W celu odpowiedzi na nowe wymagania w zakresie połączeń domowych, China Mobile wykorzystuje gigabitową bramę Huawei 10G PON, która obsługuje przepustowość sieci do 10 Gb/s i zapewnia ultraszerokopasmowy dostęp do usług o dużej przepustowości, takich jak wideo, VR i gry. Pod kątem Wi-Fi, opracowane przez Huawei chipy i algorytmy optymalizacji skutecznie rozwiązują kluczowe problemy, które mają wpływ na doświadczenia użytkowników domowych. Dotyczy to m.in. nakładania się na siebie różnych sygnałów Wi-Fi, zakłóceń, słabego zasięgu i niskich prędkości. Opatentowany algorytm optymalizacji znacznie niweluje opóźnienia w transmisji oraz rozwiązuje problemy związane z zacinaniem się filmów i gier. Zapewnia też doskonałą jakość takich usług jak 4K/8K, gry online i VR w chmurze.
– Kompleksowe rozwiązanie Huawei 10G PON skutecznie wspiera nasz cel, jakim jest budowa gigabitowych sieci szerokopasmowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić użytkownikom niezawodną pracę nowych usług, takich jak wideo 4K/8K i VR. W przyszłości China Mobile Szanghaj ma nadzieję na współpracę z takimi partnerami jak Huawei w celu zbudowania pierwszego miasta z technologią dual-gigabit, które zapewni wysokiej jakości usługi abonenckie, jednocześnie promując gospodarkę cyfrową w delcie rzeki Jangcy – powiedział przedstawiciel China Mobile.