Przez wiele lat, zdjęcia wykonane przez aparaty w smartfonach były zauważalnie niższej jakości niż te, robione profesjonalnymi urządzeniami. Sytuacja ta jednak diametralne się zmieniła. Już ubiegłoroczny model P9, którego używałem był świetny, ale P10, dzięki doskonałemu trybowi portretowemu, wnosi mobilną fotografię na jeszcze wyższy poziom. P10 jest moim mobilnym studiem fotograficznym, które mieści się w kieszeni. Zdjęcia wykonane tym smartfonem, mogą z powodzeniem wisieć na ścianach galerii czy zdobić okładki magazynów – powiedział fotograf Jacek Poremba.
Perfekcyjny portret
Selfie i portrety bliskich osób to jedne z najczęściej gromadzonych w pamięci telefonu zdjęć. Historia portretu czy współczesnego selfie ma swój początek setki lat temu. Rozpoczęli ją tworzący autoportrety klasycy malarstwa – Van Gogh czy Rembrandt. Obecnie uwiecznienie perfekcyjnego portretu nie wymaga tygodni spędzonych na pozowaniu artyście. Zdjęcie, które z powodzeniem mogłoby znaleźć się na okładce topowego magazynu można wykonać w kilka sekund za pomocą smartfona. Jak? Oto kilka porad profesjonalisty – Jacka Poremby.
Oświetlenie
Właściwie oświetlona twarz modelki lub modela to przynamniej połowa drogi do dobrze wykonanego portretu. Niekiedy nawet lekki ruch głową lub zmiana pozycji może diametralnie wpłynąć na odbiór zdjęcia. Portretując, jeśli możemy, korzystajmy ze światła dziennego. Nawet w pomieszczeniu, wystarczy niewielkie okno, ponieważ czułość i jakość matrycy w Huawei P10 jest na tyle wysoka, by światło padające z tego okna pięknie oświetliło twarz. Nie zawsze jednak pogoda i warunki pozwalają na skorzystanie ze światła słonecznego. Wtedy konieczne jest wspomaganie się dodatkowym światłem.
Oczywiście zarówno w przypadku słońca, jak i sztucznego oświetlenia, możliwe jest uzyskanie niemal nieskończonej liczby efektów. Warto zmodyfikować światło, stosując proste triki. Odbicie światła od kartki papieru sprawi, że będzie ono rozproszone i bardziej miękkie. Efekt chłodnego światła można osiągnąć odbijając je od folii aluminiowej. Jeszcze inaczej będzie wyglądał rezultat, jeżeli zastosujemy cienkie folie w różnych kolorach. Na początku swojej przygody z fotografią, nie musimy ponosić dużych nakładów finansowych, zapewniających profesjonalny sprzęt oświetleniowy. Warto spróbować zabawy ze światłem.
Źródło światła to jedno, ale równie ważne jest dopasowanie kąta jego padania na twarz modelki
lub modela. W przypadku sztucznego światła, które możemy nakierować według powyższych sposobów, najlepiej gdy pada ono na twarz lekko z góry lub z przodu. Oświetlenie z dołu sprawi, że twarz będzie wyglądała nienaturalnie.
Technologia w służbie portretu
Portretując, trzeba pamiętać, aby obiektyw smartfona nie znajdował się zbyt blisko twarzy modela. W innym przypadku, twarz będzie zdeformowana. Ustawmy smartfon 5-10 centymetrów powyżej linii oczu modelki lub modela. Aby zdjęcie było jeszcze lepsze, warto skorzystać z nowych technologii. W Huawei P10 jest specjalny tryb portetowy, w którym zastosowano algorytm wykrywający aż 190 unikanych cech twarzy, m.in. rysy, mimikę czy odcień skóry. Wystarczy włączyć tę opcję, dotykając ikonki w górnej części ekranu.
Efekt Bokeh
Niezwykle zjawiskowo wyglądają zdjęcia, na których tło jest efektownie rozmazane. Dzięki temu model lub modelka znajdują się na pierwszy planie. Tryb małej przesłony w Huawei P10 pozwala na płynną regulację stopnia rozmycia tła, nawet po wykonaniu zdjęcia.
Moc czerni i bieli
Pomysłem na efektowny i wywołujący emocje portret, może być wykonanie go w czerni i beli. Niemal od zawsze smartfony były wyposażone w filtr, usuwający kolory ze zdjęcia, jednak nigdy nie był to rezultat, porównywalny do klasycznych monochromatycznych zdjęć, charakterystycznych dla stylu Leica. W Huawei P10 zastosowano dwie matryce – 12Mpx RGB oraz 20Mpx monochromatyczną, opracowane z Leica. W przypadku zdjęć czarno-białych aparat korzysta tylko z tej drugiej. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zdjęcia o niesamowitej liczbie szczegółów. Co ważne, również w trybie monochromatycznym można korzystać z możliwości, jakie daje tryb portretowy.
Portretowanie wielu osób
Grupowe selfie, przez wielu trywializowane, jest jednym z najczęściej spotykanych zdjęć w pamięci telefonów. Przedni aparat w Huawei P10 po raz pierwszy powstał we współpracy z firmą Leica. Daje to możliwość wykonania zdjęć, których jakość w niczym nie odbiega od tych, wykonanych głównym aparatem. Również w tym przypadku możliwe jest stosowanie trybu portretowego, a gdy czujnik wykryje, że do zdjęcia gotowych jest kilka osób, automatycznie rozszerzy kadr.
Portret dla profesjonalistów
Przez wiele lat, w przypadku aparatów w smartfonach możliwe było stosowanie zaledwie kilku trybów, przygotowanych przed danego producenta. Huawei P10 umożliwia ręczne sterowanie czułością aparatu, czasem ekspozycji, kompensacją ekspozycji, punktem ostrości i balansem bieli. Wystarczy wyciągnąć do góry belkę w dolnej części ekranu, aby tworzyć zdjęcia z unikalnym efektem końcowym. Co ważne, zdjęcia można zapisywać w formacie RAW, najczęściej stosowanym przez profesjonalnych fotografów. Format ten umożliwia późniejszą obróbkę profesjonalnego zdjęcia. .
Odpowiedni kadr
Przy robieniu zdjęć, ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienie kadru. Jest to jednocześnie jedna z kwestii, którą najłatwiej nam skorygować – niekiedy wystarczy odejść pół kroku od fotografowanej osoby, aby zdjęcie zmieniło się w małe arcydzieło. Jak radzi Jacek Poremba, optymalne kadrowanie to takie, kiedy na ekranie widzimy modelkę lub modela od klatki piersiowej w górę. Dobrym pomysłem może być również uchwycenie bohatera zdjęcia od pasa lub nieco powyżej kolan w górę. Możemy oczywiście sfotografować całą postać, pamiętajmy jednak, że to na twarzy zazwyczaj widocznych jest najwięcej emocji. Jak nie kadrować? Unikajmy wykonywania zdjęć, kiedy obiektyw obejmuje modelkę lub modela od połowy łydek. Takie zdjęcie nie będzie wyglądało efektownie.
Huawei i Leica
Huawei współpracuje z legendą w zakresie fotografii – firmą Leica. Owocem jest nie tylko aparat w Huawei P9, Huawei P10, Mate 9 i Mate 9 Pro, ale również budowa Max Berek Innoviation Lab - centrum badawcze-rozwojowe z siedzibą w Wetzlar w Niemczech. W laboratorium są prowadzone prace nad zaawansowanymi systemami optycznymi, oprogramowaniem oraz rozwojem technologii wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR).
Jacek Poremba, Mistrz portretu i niestrudzony podróżnik. Uważa, że dobre zdjęcie nie jest kwestią aparatu, a pracy fotografa. Jako pierwszy w Polsce stworzył profesjonalną sesję zdjęciową do magazynu wyłącznie z użyciem smartfona.
Huawei Europejski Urząd Patentowy: Huawei z rekordową liczbą patentów zgłoszonych w 2017
Europejski Urząd Patentowy (EPO) opublikował sprawozdanie za 2017 rok. Wynika z niego, że w ciągu minionych dwunastu miesięcy zgłoszono w Europie prawie 166 000 patentów. Stanowi to wzrost o prawie 4%, który jest najwyższy w całej historii tego Urzędu. Huawei w minionym roku zgłosił 2398 patentów, stając się tym samym pierwszą chińską firmą, która znalazła się na szczycie zestawienia EPO.czytaj więcej