HUAWEI podczas World Internet Conference zademonstrował pierwszy na świecie system 3GPP 5G
System został oparty o standardy oraz specyfikację 3GPP i jest pierwszym produktem tego typu na rynku. Do jego stworzenia wykorzystano liczne kluczowe technologie i produkty oferowane przez Huawei na różnych polach, takie jak rozwiązania end-to-end – sieci radiowe (RANs), sieci bazowe (CNs), terminale czy mikroprocesory. Jego celem jest przyspieszenie rozwoju przemysłu 5G oraz promocja cyfryzacji całej branży.
– Firma Huawei planuje uruchomienie kompletnego zestawu rozwiązań sprzętowych sieci 5G w sprzedaży komercyjnej na całym świecie w 2018 roku. Wówczas, mobilny internet wkroczy w nową erę, w której komunikacja wszystkich urządzeń będzie motorem napędowym cyfrowej transformacji przemysłu. Z kolei w 2019 roku Huawei przewiduje uruchomienie smartfonów 5G opartych o procesory Kirin w celu zapewnienia użytkownikom doskonałego doświadczenia w korzystaniu z sieci 5G – podkreślił na konferencji Eric Xu, rotacyjny prezes firmy Huawei.
Huawei przeprowadził szeroki zakres kompatybilnych testów 3GPP 5G, m.in. wraz z chińskimi i międzynarodowymi producentami terminali oraz operatorami telefonii komórkowych. Według osiągniętych wyników, opublikowanych we wrześniu przez IMT-2020 (5G) Promotion Group, system przekroczył wymagania ITU-defined 5G w rozmaitych aspektach, takich jak pojemność komórki, prędkość transmisji danych oraz opóźnienie interfejsu radiowego i łączności. Przedkomercyjna wersja systemu została z sukcesem uruchomiona przez ponad 30 operatorów z terenów najlepiej rozwiniętych pod względem infrastruktury informacyjnej, takich jak Londyn, Berlin, Mediolan, Seul, Tokio, Vancouver, Pekin czy Szanghaj.
Należy podkreślić, że Huawei już od 2009 roku zainwestował ponad 600 milionów dolarów w badania nad technologią 5G i innowacjami w tym zakresie. Miało to miejsce jeszcze przed normalizacją techniczną standardu 5G. Dzięki temu polar code oraz ortogonalne zwielokrotnianie w dziedzinie częstotliwości (F-OFDM) waveform zaproponowane przez Huawei są dziś fundamentami globalnych standardów 5G. Co więcej, w 2017 roku wydatki na badania i rozwój (R&D) sieci 5G sięgnęły 4 miliardy dolarów. Wszystko to pozwala Huawei realizować śmiałe plany w obszarze przygotowaniami do zastosowania sieci 5G w technologii, produktach i ekosystemie.