Huawei MateBook X jest pierwszym urządzeniem mobilnym, wyposażonym w Dolby Atmos
Huawei MateBook X jest pierwszym urządzeniem mobilnym, wyposażonym w Dolby Atmos Huawei MateBook X jest pierwszym urządzeniem mobilnym, wyposażonym w Dolby Atmos
Huawei

Jak usłyszeć przelatujący pocisk… we własnym domu? - MateBook X z systemem Dolby Atmos

30.11.2017
Wielu użytkownikom dźwięk z głośników komputera kojarzy się ze słabą jakością i brakiem głębi, wysokich tonów lub basu. Możliwe jest jednak przeżywanie filmowych i muzycznych efektów na poziomie zbliżonym do kinowego i to niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy – w domu, w podróży czy na wakacyjnym wyjeździe w odległym zakątku świata. Pierwszym ultrabookiem, który oferuje doskonałe wrażenia dźwiękowe jest Huawei MateBook X, wyposażony w system Dolby Atmos.

Dolby Atmos jest systemem dźwięku, który powstał stosunkowo niedawno, jednak odniósł już spory sukces i zyskał uznanie specjalistów. Dla wielu osób, zawodowo zajmujących się reżyserią dźwięku i udźwiękowieniem filmów, Dolby Atmos stał się synonimem znakomitej jakości i odczuwania pełni wrażeń z oglądanej produkcji. Pierwszy raz system ten zagościł w kinach w 2012 roku. Na samym początku dostępny był jedynie w kilkudziesięciu multipleksach na całym świecie. Barierą w upowszechnianiu technologii była konieczność wyposażenia sal w specjalne głośniki, które instalowane były w ściśle określonym miejscu na suficie, w bocznej części i z tyłu sali. Często wiązało się to również z przearanżowaniem przestrzeni wewnątrz kina. Problemem w implementacji nowego rozwiązania były procesory dźwięku, które również musiały zostać wymienione.

Kolejnym, naturalnym krokiem w upowszechnianiu standardu Dolby Atmos było przeniesienie go do zacisza domowego. Użytkownicy, którzy poznali zalety systemu dźwięku, chcieli mieć możliwość korzystania z tego rozwiązania na co dzień. Podobnie, jak w przypadku kin, także i tu dużym wyzwaniem była jego cena, ale także skromny wybór odpowiednich urządzeń, przystosowanych do domowych zastosowań. Problem ten został rozwiązany wraz z miniaturyzacją systemu. Obecnie efekt dźwięku przestrzennego możliwy jest do osiągnięcia nawet przy jedynie dwóch aktywnych głośnikach. Pozwoliło to na zastosowanie Dolby Atmos w urządzeniach mobilnych.

Największa zaletą Dolby Atmos, w porównaniu do poprzednich rozwiązań audio, jest opcja przesyłania do głośników niemal nieskończonej liczby kanałów audio. Daje to ogromną możliwość dostosowywania dźwięku do potrzeb konkretnej produkcji czy to muzycznej, czy filmowej. Najlepszym przykładem jest dźwięk strzałów i lotu pocisków. Dotąd możliwe było jedynie usłyszenie przelotu od lewej do prawej strony. Obecnie technologia pozwala na wykorzystanie głośników do imitowania wrażenia zbliżania się kuli i „mijania” przez nią głowy oglądającego.

Efekt osiągnięty w kinie można przenieść do własnego domu. Konieczne jest jednak zainwestowanie w wysokiej jakości sprzęt audio, wspierający standard Dolby Atmos. Oczywiście podczas wyboru urządzenia należy pamiętać, że końcowy efekt w ogromnej mierze zależy od liczby użytych głośników. Możliwe jest wygenerowanie efektu dźwięku przestrzennego już przy zastosowaniu dwóch przetworników, jednak w tym przypadku im więcej, tym wrażenia będą bliższe tym z sal multipleksów.

Rozrywka to jednak nie jedyna dziedzina, w której jakość dźwięku jest istotna. Dolby Atmos idealnie sprawdzi się również podczas biznesowych telekonferencji, podczas których odgrywa ona kluczową rolą. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z ultrabooka, wyposażonego w zaawansowany system dźwięku.

Huawei MateBook X jest pierwszym urządzeniem mobilnym, wyposażonym w Dolby Atmos, który sprawia, że użytkownik słyszy dźwięk przestrzenny. Technologia, dotychczas zarezerwowana dla sal kinowych i drogich zestawów audio, po raz pierwszy zagościła w ultrabooku. Co więcej, MateBook X wyposażony został w predefiniowane ustawienia, dostosowane do oglądania filmów, słuchania muzyki czy prowadzenia telekonferencji. W połączeniu z ekranem o rozdzielczości 2K ultrabook zapewnia bogate wrażenia audio-wizualne, a oglądanie filmów dostarczy niezapomnianych emocji.

Dolby Atmos jest idealnym przykładem technologii, która w pierwotnym kształcie przeznaczona była do kin, ale wraz z jej rozwojem trafiła do domów i urządzeń mobilnych. Dzięki temu przestrzenny dźwięk o znakomitej jakości może towarzyszyć nam praktycznie wszędzie - w domu, w podróży czy na wakacjach.

News Czym jest audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT?

Audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT to kluczowy proces, który pozwala przedsiębiorstwom na zidentyfikowanie i ocenę stanu swoich systemów informatycznych oraz zabezpieczeń. W obliczu rosnących zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych, przeprowadzenie audytu staje się nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne. Dzięki audytowi IT organizacje mogą poprawić wydajność infrastruktury IT oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa informacji i danych osobowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym jest audyt infrastruktury IT oraz audyt bezpieczeństwa IT, a także jakie korzyści przynosi ich przeprowadzenie. czytaj więcej

News Wdrożenie oprogramowania Esti CRM - krok po kroku

Prace nad wdrożeniem oprogramowania CRM w firmie warto odpowiednio zaplanować. Podpowiadamy, w jaki sposób wdrożyć Esti CRM krok po kroku. czytaj więcej

News Dlaczego warto używać oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacze powietrza coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Nie bez powodu! Zanieczyszczone powietrze można poczuć każdej zimy za oknami większości większych polskich miast. czytaj więcej

Sony Kinowa technologia w domowym salonie

Jak wkomponować listwę głośnikową z systemem Dolby Atmos® Sony ZF9 w wystrój salonu i zamienić go w eleganckie centrum rozrywki? czytaj więcej