Jak brzmi zorza polarna? Huawei prezentuje niezwykły koncert współtworzony przez AI
Zorza polarna zamieniona w symfonię i unikalne widowisko stworzone przez cenionych artystów „we współpracy” ze sztuczną inteligencją zaszytą w procesorze smartfona. „Sound of Light” to najnowszy projekt Huawei pokazujący, że technologia może przenikać do świata sztuki i pomagać w przekraczaniu artystycznych granic. Premierowe wykonanie symfonii „z udziałem” AI miało miejsce 28 listopada w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein – zagrała ją Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.
Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii w pobliżu miasta Tromsø przez uznanego fotografa Kjetila Skoglia, stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię. Inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji, bazujący na AI wbudowanej w procesor smartfona Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła tak niezwykłego jak zorza polarna, interpretować jej dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Światowej sławy kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki.
Kompozytor Mark Sayfritz: - Zastosowanie sztucznej inteligencji w mojej muzyce otworzyło zupełnie nowe możliwości twórcze. Wprowadziłem materiał filmowy z nagraniem zorzy polarnej do oprogramowania, które przeanalizowało takie elementy jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie wygenerowałem wariacje muzycznych fraz, w oparciu o to, co było widać na nagraniu wideo. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji.
Te wariacje dźwiękowe posłużyły Jamesowi Shearmanowi, jednemu z najlepszych na świecie dyrygentów i kompozytorów, do stworzenia scenariusza widowiska „Sound of Light” godnego najlepszych sal koncertowych. Realizacja symfonii połączonej ze spektaklem wizualnym wymagała intensywnego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym i wykorzystania komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Inżynierowie Huawei przekształcili Huawei Mate 20 Pro – pierwszy na świecie smartfon z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję – w komputer koordynujący ten niesamowity spektakl. Podczas występu na żywo, przekonwertowane dane były przekazywane za pośrednictwem smartfona do syntezatorów.
- Sztuczna inteligencja od dawna jest priorytetem w działaniach badawczo-rozwojowych Huawei. AI pozwala nam przekroczyć nasze ograniczenia, umożliwia osiąganie tego, co kiedyś wydawało się być poza naszym zasięgiem. Brzmienie światła dokładnie oddaje ten pomysł – powiedział Peter Gauden, Global Senior Product Marketing Manager, Huawei CBG.
Nad projektem pracował zespół wybitnych twórców, najważniejsi z nich to:
- Kjetil Skogli, „łowca zorzy": fotograf i przewodnik z Tromsø w Norwegii. Współpracował m.in. z BBC oraz z wieloma fotografami dokumentującymi zjawisko zorzy polarnej. W projekcie „Sound of Light” był przewodnikiem w poszukiwaniach zorzy polarnej.
· Mark Sayfritz, kompozytor: jeden z najbardziej wybitnych artystów nagraniowych, kompozytorów i producentów. Zdobył wiele nagród za muzykę i projekty dźwiękowe, w tym za współpracę z Audi, Nike, Levi's, NBA i Reebok. Jego rola polegała na przekształceniu dźwięków tworzonych przez AI w symfonię.
· James Shearman, dyrygent: powszechnie znany brytyjski dyrygent. Uczestniczył w powstaniu muzyki do ponad 80 filmów fabularnych, np. „Piękna i Bestia", „Manchester by the Sea" i „Harry Potter i Czara Ognia". Pełnił rolę aranżera i dyrygenta symfonii „Sound of Light”.
· Synchron Stage Orchestra, wykonawcy: zespół najlepszych muzyków, wybranych z najbardziej znanych wiedeńskich orkiestr. Występuje w wiedeńskim studio nagraniowym Synchron Stage, specjalizującym się muzyce filmowej.
Film z procesu powstawania symfonii „Sound of Light” można zobaczyć w linku poniżej:
Huawei LG U+ i HUAWEI chcą wspólnie wprowadzić do sieci szerokopasmowych telewizję w rozdzielczości ultra HD
Firmy LG U+ i HUAWEI z sukcesem zakończyły przedrynkowe testy pierwszej telewizji umożliwiającej przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych (Internet Protocol Television – IPTV) w rozdzielczości ultra HD. Wykorzystano do tego technologię 5G Fixed Wireless Access (FWA) z układem scalonym opartym na falach milimetrowych 5G CPE. czytaj więcejHuawei HUAWEI z trzema nagrodami na Broadband World Forum 2017
Firma HUAWEI została wyróżniona trzema nagrodami podczas tegorocznego Broadband World Forum, największego na świecie wydarzenia poświęconego globalnej sieci szerokopasmowej. Pionierskie rozwiązania i innowacje powstałe we współpracy z globalnymi operatorami zostały wyróżnione w kategorii „Osiągnięcie w FMC", „Najlepsze usługi dla konsumenta o prędkości 1Gb/s oparte na G.fast bądź DOCSIS 3.1" oraz „Najlepsza Sieć Smart Home". czytaj więcejHuawei Huawei Mate 10 Pro i Robert Lewandowski – premiera mistrzowskiego duetu
Najnowszy flagowy smartfon Huawei – Mate 10 Pro, pierwszy na świecie telefon wyposażony w procesor ze sztuczną inteligencją – zadebiutował dziś w Polsce. Podczas uroczystej premiery na Stadionie Narodowym kilkuset gości miało okazję poznać atuty najnowszego urządzenia Huawei. Atrakcją wieczoru był również przedpremierowy pokaz reklamy telewizyjnej promującej serię Mate 10 z udziałem ambasadora marki, Roberta Lewandowskiego. czytaj więcejHuawei Huawei Mate 10 Pro w przedsprzedaży z kamerą EnVizion 360
Już 27 października rozpocznie się przedsprzedażHuawei Mate 10 Pro. Jest to pierwszy smartfon wyposażony w procesor ze sztuczną inteligencją. W okresie przedsprzedaży będzie dostępny z kamerą Huawei EnVizion 360 w prezencie. czytaj więcej