Zobacz więcej na T-Mobile.pl.
Zbudowane w Gorzowie Wielkopolskim stacje działają w trybie komercyjnego dostępu i przechodzą właśnie testy wewnętrzne mające finalnie potwierdzić stabilność i jakość funkcjonowania nowej sieci przed rozpoczęciem kolejnych inwestycji. Nowa sieć została zbudowana na częstotliwościach z zakresu 800 MHz. Na jej potrzeby przeznaczony został fragment pasma separacyjnego, co oznacza budowana sieć pozostanie bez wpływu na pojemność sieci LTE800 oraz osiągane w niej prędkości przesyłania danych.
NB IoT – nowe usługi i nowe produkty
Technologia NB IoT stwarza ogromne możliwości związane z komunikacją pomiędzy urządzeniami. Klienci indywidualni w pierwszej kolejności będą mogli wykorzystać tę technologię w rozwiązaniach typu smarthome: sterowanie oświetleniem, temperaturą, działaniem sprzętów AGD, po rozwiązania mierzące zużycie wody, prądu, czy gazu. Dla administracji publicznej najciekawsze mogą okazać się rozwiązania typu smartcity, takie jak, inteligentne parkingi, zarządzanie oświetleniem ulicznym, oczyszczanie miasta (inteligentne kosze na śmieci) itd. Przedsiębiorcy mogą być zainteresowani rozwiązaniami z kliku obszarów:
Smartmetering – zdalne odczytywanie liczników wody, energii, gazu u klientów indywidualnych oraz punktach kontrolnych
Monitoring maszyn i urządzeń – zdalne przesyłanie raportów z funkcjonowania urządzeń Śledzenie obiektów – monitoring frachtów (temperatura, wilgotność, lokalizacja), bagaży, pojazdów Inteligentne budynki – kontrola dostępu, systemy alarmowe, monitoring
Powyższe nie wyczerpują palety możliwości w jakich technologia NB IoT może się sprawdzić. Dużo zależy od pomysłowości przedsiębiorców, którzy przygotują odpowiednie urządzenia oraz aplikacje służące do zarządzania działaniem urządzenia i analizą i prezentacją zbieranych wyników.
Decyzja o budowie sieci NB IoT to odpowiedź na rodzący się trend podłączania coraz większej liczby urządzeń do sieci. Już dzisiaj przeciętnie w każdym gospodarstwie domowym jest ich kilka, a zaledwie za 15 lat może być ich nawet 500. – powiedział Andreas Maierhofer, Prezes T‑Mobile Polska
Chcemy zapewnić klientom odpowiednie warunki do korzystania z takich rozwiązań bez jednoczesnego ograniczania zasobów przeznaczonych na dotychczasowe usługi. – dodaje.
Czym jest NB IoT
NB-IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) dedykowana urządzeniom Internetu Rzeczy – czyli komunikacji urządzeń. Największe zalety NB-IoT to większa efektywność w zakresie ilości przesyłanych danych, wysoka penetracja zasięgu wewnątrz budynków, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, ogólnoświatowy standard oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Z punktu widzenia urządzenia końcowego kluczową zaleta jest wysoka żywotność baterii, pozwalająca na działanie urządzenia bez ładowania i dostępu do prądu nawet do 10 lat.
Każda sieć ma swoją pojemność, również tą związaną z liczbą urządzeń jakie mogą być do niej podpięte. Sieć Narrow Band pozwala na zwielokrotnienie liczby podpiętych do sieci urządzeń przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości usług i bezpieczeństwa sieci. – tłumaczy Thomas Lips, członek zarządu, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji T‑Mobile. - Co ważne sieć Narrow Band jest odpowiednikiem jednej z trzech podstawowych warstw sieci 5G i jako taka będzie mogła być do sieci 5G zaimplementowana w przyszłości.
Uruchomienie pierwszych stacji NB IoT jest elementem szerszej strategii Grupy Deutsche Telekom, która już na początku roku ogłosiła, że Polska będzie jednym z wiodących krajów we wdrożeniu tej technologii.
hub:raum – europejskie centrum rozwoju usług opartych na NB IoT
Już w 2016 roku hub:raum, należące do Deutsche Telekom centrum innowacji zapoczątkowało programy dedykowane popularyzacji NB IoT oraz pozyskiwaniu partnerów pracujących nad rozwiązaniami, które będą bazować na tej technologii. Rezultatem programów zrealizowanych w 2017 roku w Krakowie i Berlinie jest zaproszenie do współpracy 25 startupów, mających w swoim portfolio produkty dedykowane do użycia w sieci NB IoT. Wraz z zaproszonymi partnerami hub:raum pracuje nad dopracowaniem produktów i przygotowaniem ich do sprzedaży w sieci T‑Mobile w Polsce i innych europejskich krajach, w których T‑Mobile jest obecny. Do najbardziej zaawansowanych należą projekty związane z odczytywanie pomiarów wody i ciepła, inteligentne śmietniki, czy projekt monitoringu uli pszczelich.