Liberty Global, właściciel UPC, zainwestował w Polsce ponad 400 milionów euro w rozwój internetu światłowodowego
Liberty Global, właściciel UPC Polska, od czterech lat realizuje program inwestycyjny GIGAWorld. W jego ramach, w latach 2013-2017, firma zainwestowała w rozwój superszybkiej sieci światłowodowej w Europie 14,5 miliarda euro, w tym blisko miliard złotych (408 milionów euro) w Polsce. Dzięki temu, klienci UPC Polska mogą korzystać z superszybkiego, światłowodowego, internetu oraz z szerokiej gamy innowacyjnych usług cyfrowych. Zasięg sieci UPC to już ponad 3,2 mln mieszkań.
Firma konsultingowa OXERA przedstawiła raport obrazujący skalę inwestycji Liberty Global w Europie między początkiem 2013 roku a końcem pierwszego kwartału 2017 oraz wynikające z nich korzyści dla lokalnych społeczności. Na ich całkowitą wartość – 14,5 miliarda euro – składają się przede wszystkim koszty budowy nowej sieci szerokopasmowej oraz modernizacji istniejącej infrastruktury, ale także wydatki na poprawę wydajności, prowadzenie biznesu oraz najnowszej generacji sprzęt, z którego korzystają klienci.
Jak wskazują szacunki Komisji Europejskiej, rynek cyfrowy rozwija się siedmiokrotnie szybciej niż pozostałe sektory gospodarki. Stąd inicjatywa Liberty Global GIGAWorld, której celem jest rozwój superszybkich światłowodowych sieci szerokopasmowych, zyskujących na znaczeniu w dobie rosnącego zapotrzebowania na usługi cyfrowe i internet rzeczy. Nasze inwestycje przyczyniają się dodatkowo do rozwoju firm i przynoszą korzyści społeczeństwu. Nadal zamierzamy inwestować w rozbudowę naszej sieci i oferowanie klientom coraz większej wartości – mówi Frans-Willem de Kloet, prezes UPC Polska.
Korzyści z inwestycji
Analitycy z OXERA wskazują wymierne korzyści ekonomiczne i społeczne zrealizowanych inwestycji. OXERA przeanalizowała korzyści netto dla społeczności wynikające ze wzrostu prędkości internetu, poprawy wydajności pracy oraz obniżenia cen usług spowodowanych wzrostem konkurencyjności. Całkowite korzyści społeczne inwestycji Liberty Global w Europie oszacowane zostały na 7,1 mld euro, a w samej Polsce na 510 mln euro. To oznacza, że generują one 125-proc. zwrot w korzyściach społecznych.
Biorąc pod uwagę całkowity wpływ ekonomiczny inwestycji, który obejmuje działalność dostawców firmy, a także cały dalszy łańcuch dostaw, beneficjentami inwestycji Liberty Global są nie tylko konsumenci, ale również firmy. Według szacunków OXERA, wydatki poniesione przez operatora wygenerowały kolejne transakcje na kwotę 23,7 miliarda euro, w tym na 647 milionów euro w Polsce.
Gotowość do oferowania gigaprędkości
Znaczące inwestycje Liberty Global w Polsce umożliwiły przyspieszenie klientom UPC Polska internetu, dzięki czemu średnia prędkość internetu oferowanego w UPC Polska wzrosła do ponad 100 Mb/s. Co więcej, rozwój infrastruktury w Polsce pozwolił na zwiększenie – w ciągu ostatnich czterech lat – dostępu do sieci GIGAReady, opartej na światłowodowej technologii dla 516 tysięcy gospodarstw domowych.
Raport OXERA podsumowuje rozpoczętą przez Liberty Global w listopadzie 2016 roku inicjatywę GIGAWorld, obejmującą plany rozpowszechnienia w krajach Europy, w których działa grupa, internetu o prędkościach gigabitowych. Obecnie dostęp do sieci GIGAReady ma 50 milionów gospodarstw w Europie, ale dzięki ogłoszonym programom rozwoju, spółka zakłada przyłączenie do nich w najbliższych latach kolejnych milionów Europejczyków.
Wiadomości firmowe Znacznie więcej niż tylko komunikacja: innovaphone myApps: Zwiększ produktywność firmy dzięki inteligentnej platformie biznesowej
Nowe hasło producenta z Sindelfingen innovaphone AG ma charakter programowy: „More than Communication“ oznacza rozszerzenie platformy myApps o narzędzia organizacyjne dla sektora biznesowego, np. o niedawno opublikowaną aplikację „Working-App” do prostego rejestrowania czasu pracy. Celem nowych aplikacji jest zapewnienie większej ilości czasu na naprawdę ważne zadania i projekty oraz zwiększenie przestrzeni na kreatywność dzięki inteligentnym narzędziom do zarządzania. czytaj więcejNews Dlaczego warto uczyć się kodowania?
Branża IT jest jedną z najprężniej rozwijającej się branż w Polsce. Co jakiś czas znajdziemy w mediach informacje, że brakuje specjalistów między innymi programistów. Dlatego kursy programowania cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polek i Polaków. Jak rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem i czy każdy z nas może to robić?Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak nauczyć się kodowania
- czy każdy z nas może zostać programistą
- jak znaleźć wartościowe kursy programowania online i stacjonarnie czytaj więcej