Archiwalne

Analiza cen połączeń F2M

05.08.2010


Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił analizę cen detalicznych za usługi połączeń do sieci ruchomych oferowane przez operatorów stacjonarnych.

Na rynku usług telekomunikacyjnych od kilku lat zauważalny jest spadek liczby abonentów korzystających z usług telefonii stacjonarnej. Zmienia się także struktura przychodów z usług stacjonarnych, jak również taryfy abonamentowe oraz ceny połączeń. Spośród różnych rodzajów połączeń największe zyski sumaryczne przynoszą operatorom połączenia typu F2M, czyli połączenia kierowane z sieci stacjonarnych do sieci ruchomych.

Stopniowa redukcja stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (MTR, ang. Mobile Termination Rates) wpłynęła m.in. na obniżkę cen detalicznych połączeń wykonywanych z sieci stacjonarnych do sieci telefonii ruchomej (F2M) w latach 2009-2010. Następstwem obniżenia stawek MTR było wprowadzenie przez TP niższych cen F2M w jej planach taryfowych (od 1 listopada 2009 roku), co wynika jednak z wcześniejszych działań regulacyjnych Prezesa UKE, w szczególności nałożenia na TP w 2007 roku cen maksymalnych. Pozostali operatorzy świadczący usługi na rynku telefonii stacjonarnej, chcąc konkurować z ofertą TP, zmuszeni byli dokonać podobnych zmian i również obniżyć ceny tych połączeń.

W poniższym dokumencie zostały przedstawione wysokości cen F2M, oferowanych w wybranych planach taryfowych Telekomunikacji Polskiej SA oraz dziewięciu operatorów alternatywnych (Telefonia Dialog, Netia, MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, Polska Telefonia Cyfrowa, Multimedia Polska i UPC Polska). Do porównania posłużono się cenami, które obowiązywały przed wprowadzeniem obniżek MTR, czyli przed 1 lipca 2009 roku oraz cenami, które zostały wprowadzone po obniżce MTR.

Analiza cen detalicznych za usługi połączeń do sieci ruchomych oferowane przez operatorów stacjonarnych

źródło: UKE

News Czym jest audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT?

Audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT to kluczowy proces, który pozwala przedsiębiorstwom na zidentyfikowanie i ocenę stanu swoich systemów informatycznych oraz zabezpieczeń. W obliczu rosnących zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych, przeprowadzenie audytu staje się nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne. Dzięki audytowi IT organizacje mogą poprawić wydajność infrastruktury IT oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa informacji i danych osobowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym jest audyt infrastruktury IT oraz audyt bezpieczeństwa IT, a także jakie korzyści przynosi ich przeprowadzenie. czytaj więcej

News Jakie są najbardziej kreatywne zastosowania przenośnych gadżetów do analizy i programowania urządzeń elektronicznych?

Odkryj, jak przenośne narzędzia mogą zrewolucjonizować Twoje podejście do analizy i programowania urządzeń elektronicznych. Dowiedz się, jak technologia inspiruje innowacje w różnych dziedzinach. czytaj więcej