Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił analizę cen detalicznych za usługi połączeń do sieci ruchomych oferowane przez operatorów stacjonarnych.
Na rynku usług telekomunikacyjnych od kilku lat zauważalny jest spadek liczby abonentów korzystających z usług telefonii stacjonarnej. Zmienia się także struktura przychodów z usług stacjonarnych, jak również taryfy abonamentowe oraz ceny połączeń. Spośród różnych rodzajów połączeń największe zyski sumaryczne przynoszą operatorom połączenia typu F2M, czyli połączenia kierowane z sieci stacjonarnych do sieci ruchomych.
Stopniowa redukcja stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych (MTR, ang. Mobile Termination Rates) wpłynęła m.in. na obniżkę cen detalicznych połączeń wykonywanych z sieci stacjonarnych do sieci telefonii ruchomej (F2M) w latach 2009-2010. Następstwem obniżenia stawek MTR było wprowadzenie przez TP niższych cen F2M w jej planach taryfowych (od 1 listopada 2009 roku), co wynika jednak z wcześniejszych działań regulacyjnych Prezesa UKE, w szczególności nałożenia na TP w 2007 roku cen maksymalnych. Pozostali operatorzy świadczący usługi na rynku telefonii stacjonarnej, chcąc konkurować z ofertą TP, zmuszeni byli dokonać podobnych zmian i również obniżyć ceny tych połączeń.
W poniższym dokumencie zostały przedstawione wysokości cen F2M, oferowanych w wybranych planach taryfowych Telekomunikacji Polskiej SA oraz dziewięciu operatorów alternatywnych (Telefonia Dialog, Netia, MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, Polska Telefonia Cyfrowa, Multimedia Polska i UPC Polska). Do porównania posłużono się cenami, które obowiązywały przed wprowadzeniem obniżek MTR, czyli przed 1 lipca 2009 roku oraz cenami, które zostały wprowadzone po obniżce MTR.
źródło: UKE