Archiwalne

Nadzór Rynku Wyrobów – podsumowanie pierwszego półrocza 2014 r.

09.09.2014

W pierwszym półroczu 2014 r. UKE przeprowadził kontrolę 1133 wyrobów. Najwięcej nieprawidłowości, aż 40%, stwierdzono wśród wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych. Najlepsze wyniki osiągnęły wyroby pod względem efektywnego zużycia energii – jedynie 16% wyrobów nie spełniało wymagań EkoProjektu.  

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest jednym z organów odpowiedzialnych za nadzór krajowego rynku wyrobów, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935 z późn. zm.). Obszar ten  obejmuje działania kontrolne i pokontrolne, stosowane w celu zapewnienia, że wyroby znajdujące się na rynku wspólnotowym spełniają wymagania określone w tak zwanych „Dyrektywach Nowego Podejścia” oraz nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Działania kontrolne chronią nie tylko interesy konsumentów i użytkowników wyrobów, ale także samych producentów. Dla konsumentów stanowią ochronę przed zagrożeniami związanymi z używaniem wyrobów niezgodnych, dla producentów zaś zapewnienie, że będą działać w jednakowych warunkach konkurencji. Należy podkreślić, że wyroby wprowadzone przez podmioty, które nie przeprowadziły obowiązkowej oceny zgodności wyrobu są całkowicie usuwane z rynku.

Kontrole UKE prowadzone w ramach nadzoru rynku obejmują swoim zakresem 3 obszary:

  • Wymagania związane z kompatybilnością elektromagnetyczną;
  • Wymagania dla wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych;
  • Wymagania związane z efektywnym (tzn. niskim) zużywaniem energii (wymagania EkoProjektu)

W I półroczu 2014 r. zespoły kontrolne UKE dokonały weryfikacji 1133 wyrobów, w tym na zgodność z wymaganiami związanymi z kompatybilnością elektromagnetyczną – 500 wyrobów, na zgodność z wymaganiami dla wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych – 289 wyrobów oraz na zgodność z EkoProjektem – 344 wyroby. Najwięcej wyrobów niezgodnych, aż 40 %, stwierdzono wśród wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych. Najlepsze wyniki osiągnęły wyroby pod względem efektywnego zużycia energii – jedynie 16 % wyrobów nie spełniało wymagań EkoProjektu. 

Tradycyjnie, eksperci UKE ściśle współpracowali z organami celnymi pomagając w ocenie wyrobów zgłaszanych do odprawy celnej. W pierwszym półroczu UKE wydał 397 opinii o importowanych wyrobach, z których aż 316 opinii było opiniami negatywnymi (tzn. stwierdzało niespełnianie wymagań ocenianych wyrobów), co z kolei skutkowało zakazem dopuszczenia ich do obrotu na rynku Unii Europejskiej. 

W załączeniu przedstawiamy szczegółowe podsumowanie działań prowadzonych w ramach Nadzoru Rynku Wyrobów w pierwszym półroczu 2014 r.

źródło: UKE

News Przewaga konkurencyjna dzięki logistyce? Kilka słów o systemie WMS

W świecie walki konkurencyjnej, gdzie oferta konkurujących sklepów czy producentów jest bardzo do siebie podobna dużą rolę zaczynają odgrywać szczegóły, takie jak szybkość dostawy, łatwość komunikacji ze sprzedającym, sposób pakowania. Szereg tych drobnych elementów wpływa na tak zwane Customer Experience, czyli doświadczenie kupującego. Pojęcie to opisuje subiektywne odczucie Klienta w procesie zakupu, od pierwszego kontaktu, aż po ostateczne użycie produktu (niekiedy również kwestie związane z obsługą posprzedażową, na przykłada w formie serwisu). Jak wpływać na Customer Experience? Jest to bardzo szerokie zagadnienie, ale jedną z form skutecznego wpływu są inwestycje w obszar logistyki w celu poprawy jej jakości, co koniec końców wpłynie na dostawę właściwego produktu, w najkrótszym możliwym czasie, do właściwego miejsca, w najlepszej możliwej cenie. czytaj więcej

News Usługi Starlink - zasady działania i dostępność

Firma SpaceX, mimo że jest stosunkowo młoda, należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Trudno się temu dziwić, to właśnie ona na nowo rozpaliła ludzkie fascynacje kosmosem i wznieciła marzenia o jego podboju. Wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania technologiczne, do niedawna znajdujące się wyłącznie w sferze fantastyki naukowej. Zalicza się do nich system satelitarny Starlink, z którego może korzystać każdy z nas.

1. Czym jest Starlink? – Podstawowe informacje.
2. Satelity Starlink – łączność na całym świecie.
3. Usługi Starlink – routery i abonament. czytaj więcej

News Samsung Galaxy S25, S25 Ultra i S25+ - który model wybrać?

Miłośnicy doczekali się! Samsung wprowadził na rynek nową serię smartfonów Galaxy S25, w której znajdziemy modele S25, S25+ oraz S25 Ultra. Każdy z nich to, oprócz pewnych podobieństw, unikalne funkcje i specyfikacje, dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. Wybór odpowiedniego modelu może być wyzwaniem, dlatego warto przyjrzeć się bliżej ich cechom, aby podjąć świadomą decyzję. Porównujemy te trzy urządzenia, analizując ich kluczowe różnice i zalety, aby pomóc Ci wybrać smartfon idealnie dopasowany do Twoich oczekiwań.

1. Samsung Galaxy S25 - na podstawowe potrzeby i mniejszy budżet
2. Samsung Galaxy S25+, czyli starszy brat
3. Najmocniejszy zawodnik, czyli Samsung Galaxy S25 Ultra czytaj więcej

News Jak skutecznie wdrożyć ISO 9001 w organizacji: krok po kroku

ISO 9001 to międzynarodowy standard zarządzania jakością, który zapewnia przejrzystą strukturę procesów oraz pozwala na ciągłe doskonalenie przedsiębiorstwa. Jednym z najpopularniejszych tematów związanych z tym standardem jest wdrażanie iso 9001 krok po kroku, ponieważ dzięki właściwej implementacji normy firma staje się bardziej konkurencyjna, a jej usługi oraz produkty – bardziej wiarygodne dla klientów. W poniższym artykule przedstawimy, jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu ISO 9001, na co zwrócić szczególną uwagę na każdym etapie prac oraz jakie działania są kluczowe, aby cały proces przebiegał zgodnie z planem i zakończył się sukcesem. czytaj więcej