W pierwszym półroczu 2014 r. UKE przeprowadził kontrolę 1133 wyrobów. Najwięcej nieprawidłowości, aż 40%, stwierdzono wśród wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych. Najlepsze wyniki osiągnęły wyroby pod względem efektywnego zużycia energii – jedynie 16% wyrobów nie spełniało wymagań EkoProjektu.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest jednym z organów odpowiedzialnych za nadzór krajowego rynku wyrobów, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935 z późn. zm.). Obszar ten obejmuje działania kontrolne i pokontrolne, stosowane w celu zapewnienia, że wyroby znajdujące się na rynku wspólnotowym spełniają wymagania określone w tak zwanych „Dyrektywach Nowego Podejścia” oraz nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Działania kontrolne chronią nie tylko interesy konsumentów i użytkowników wyrobów, ale także samych producentów. Dla konsumentów stanowią ochronę przed zagrożeniami związanymi z używaniem wyrobów niezgodnych, dla producentów zaś zapewnienie, że będą działać w jednakowych warunkach konkurencji. Należy podkreślić, że wyroby wprowadzone przez podmioty, które nie przeprowadziły obowiązkowej oceny zgodności wyrobu są całkowicie usuwane z rynku.
Kontrole UKE prowadzone w ramach nadzoru rynku obejmują swoim zakresem 3 obszary:
- Wymagania związane z kompatybilnością elektromagnetyczną;
- Wymagania dla wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych;
- Wymagania związane z efektywnym (tzn. niskim) zużywaniem energii (wymagania EkoProjektu)
W I półroczu 2014 r. zespoły kontrolne UKE dokonały weryfikacji 1133 wyrobów, w tym na zgodność z wymaganiami związanymi z kompatybilnością elektromagnetyczną – 500 wyrobów, na zgodność z wymaganiami dla wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych – 289 wyrobów oraz na zgodność z EkoProjektem – 344 wyroby. Najwięcej wyrobów niezgodnych, aż 40 %, stwierdzono wśród wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych. Najlepsze wyniki osiągnęły wyroby pod względem efektywnego zużycia energii – jedynie 16 % wyrobów nie spełniało wymagań EkoProjektu.
Tradycyjnie, eksperci UKE ściśle współpracowali z organami celnymi pomagając w ocenie wyrobów zgłaszanych do odprawy celnej. W pierwszym półroczu UKE wydał 397 opinii o importowanych wyrobach, z których aż 316 opinii było opiniami negatywnymi (tzn. stwierdzało niespełnianie wymagań ocenianych wyrobów), co z kolei skutkowało zakazem dopuszczenia ich do obrotu na rynku Unii Europejskiej.
W załączeniu przedstawiamy szczegółowe podsumowanie działań prowadzonych w ramach Nadzoru Rynku Wyrobów w pierwszym półroczu 2014 r.
źródło: UKE