Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił wyniki konsultacji na temat możliwości wdrożenia funkcjonalnej separacji (urzędowego podziału firm telekomunikacyjnych) jako środka regulacyjnego w dziedzinie telekomunikacji.
W wyniku konsultacji przeprowadzonych przez Prezesa UKE na temat możliwości wdrożenia funkcjonalnej separacji wpłynęły do urzędu 4 stanowiska, przedstawione przez następujące podmioty:
- Telekomunikację Polską S.A.
- Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o.
- Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji
- Tele2 Sp. z o.o.
W przedstawionym stanowisku Telekomunikacja Polska S.A. kwestionuje możliwość wdrożenia funkcjonalnej separacji na podstawie obecnie obowiązujących przepisów Prawa telekomunikacyjnego, w tym wskazanego jako podstawa nałożenia tego obowiązku art. 44 Pt. W ocenie TP. S.A. nie jest możliwe nałożenie obowiązku funkcjonalnej, bądź strukturalnej separacji na podstawie obecnego pakietu dyrektyw. TP S.A. podkreśliła również, iż z uwagi na planowane zmiany w dyrektywach i wprowadzenie takiego obowiązku wprost do ram prawa unijnego ewentualne nałożenie ww. obowiązków byłoby możliwe dopiero po wejściu w życie zmienionych przepisów dyrektyw oraz ich implementacji do prawa polskiego. TP S.A. zwróciła również uwagę, iż informacja Prezesa UKE ogranicza się do aspektów prawnych, pomijając aspekt ekonomiczny wdrożenia funkcjonalnej, bądź strukturalnej separacji.
Kolejnym podmiotem, który przedstawił swoje stanowisko była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. W ocenie spółki ewentualne wdrożenie funkcjonalnej separacji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i może być niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia.
Opinię wyraziła również Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca m.in. przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zdaniem KIGEiT nałożenie obowiązku funkcjonalnej separacji na gruncie Prawa telekomunikacyjnego jest obecnie możliwe, ponadto może rozwiązać szereg występujących problemów i przyczynić się do rozwoju konkurencji. Izba przedstawiła też szereg dokumentów dotyczących funkcjonalnej separacji.
Stanowisko w sprawie funkcjonalnej separacji przedstawiło także Tele2 Sp. z o.o. Spółka pozytywnie ocenia możliwość i zasadność wdrożenia tego środka w Polsce. Przy czym zdaniem Tele2 korzystniejszym dla rynku rozwiązaniem byłoby wdrożenie strukturalnej, a nie funkcjonalnej separacji.
źródło: UKE