Jak zauważył Igor Milojevic, Chief Technology Officer (CTO) w Huawei CEE&Nordic podczas 11. Forum Gospodarczego TIME, 5G IS ON. Technologia ta dotarła wcześniej niż oczekiwano i już zaczęła przynosić korzyści. CTO, w imieniu Huawei, zaprosił też Polskę do jej wspólnego odkrywania.
Inwestycje w R&D
W ciągu ostatniego roku byliśmy świadkami szeroko zakrojonych przedsięwzięć związanych z 5G w branży ICT. Poczynając od pierwszych testów interoperacyjności z wiodącymi producentami, poprzez wprowadzenie pierwszego standardu 5G w 3GPP, a kończąc na rozpoczęciu pierwszych dostaw stacji bazowych Huawei 5G we wrześniu 2018 roku. Obecnie jest to już ponad 40 000 stacji bazowych, co stanowi około 90 proc. wszystkich zrealizowanych globalnie zamówień. Ponadto, firma zawarła już przeszło 30 kontraktów dotyczących 5G, z czego większość w Europie.
– Kluczem do zbudowania ekosystemu 5G i motorem napędowym wdrożenia 5G jest szeroko zakrojona działalność badawczo-rozwojowa i inwestycje, a także kompleksowa standaryzacja. Huawei od 10 lat inwestuje głównie w badania 5G i przyczynia się do procesu normalizacji w organizacjach przemysłowych. Wyniki tych inwestycji w badania i rozwój zostały zatem w znacznym stopniu wykorzystane w całym ekosystemie przemysłowym, pomagając w jego harmonizacji i napędzając wdrażanie w oparciu o ujednolicone normy. Jest to najwyższa wartość, biorąc pod uwagę tak duży zakres technologiczny i transformacyjny, jaki obejmuje 5G – powiedział Igor Milojevic.
Technologia 5G przekłada się na wydajność usług, przy czym wiązać się z nią musi również efektywność energetyczna i wydajne wykorzystanie wszystkich zasobów. Jak zauważył CTO podczas swojego wystąpienia, wszystko to wymaga ekstremalnej inżynierii i zaczyna się od poziomu chipsetu. Dlatego Huawei jest już na etapie drugiej generacji produktów i rozwiązań 5G, które jeszcze bardziej poprawiają wydajność i efektywność, w oparciu o niedawno wydaną serię chipsetów obejmujących smartfony i CPE oraz stacje bazowe i chmury obliczeniowe.
Nowa jakość usług
– Pierwsza fala przyjęcia i wdrożenia 5G oparta jest na zdolności eMBBB. 5G eMBBB pozwala operatorom na unowocześnienie mobilnych usług szerokopasmowych i treści opartych na wideo 4K, 8K lub 3D i VR. Jednocześnie pomaga w osiągnięciu celów założonych w krajowych strategiach szerokopasmowych. 5G eMBBB już teraz odblokowuje transformację usług takich jak gry w chmurze i Cloud VR, pozwalając na uproszczenia po stronie urządzenia i wysokiej jakości doświadczenia klientów z różnych usług. W przypadku Cloud VR wykracza to już jednak poza scenariusze konsumenckie. Istnieje już bowiem duże zapotrzebowanie na innowacje w procesie edukacyjnym i stymulowaniu innowacyjnego społeczeństwa – zaznaczył Igor Milojevic.
Polska jest bardzo istotnym krajem w globalnym przemyśle gier sieciowych. CTO podkreślił też, że gry w chmurze z obsługą 5G otwierają operatorom, a także dużym i małym firmom zajmującym się tymi usługami, możliwości do usprawniania swoich produktów i udostępniania na telefonach komórkowych gier typu 4K lub 8K, co do tej pory zarezerwowane było dla komputerów PC i konsol.
Igor Milojevic przypomniał również, że nie trzeba już czekać na pojawienie się kolejnych wersji standardów 5G, które skupiają się na konkretnych przypadkach związanych z produkcją lub przemysłem motoryzacyjnym. W rzeczywistości 5G eMBBB może już teraz rozpocząć cyfrową transformację w różnych branżach. Może to zrobić, zarówno pod względem niezawodności i wydajności, jak prostej obsłudze, która odróżnia to rozwiązanie go od poprzednich technologii – a mianowicie możliwości przesyłania ogromnej liczby strumieni wideo UHD. Ponadto, można opracować aplikacje do przetwarzania obrazu oparte na uczeniu maszynowym, zapewniające oczekiwaną wydajność i poprawę doświadczeń w produkcji i działalności biznesowej. Jednym z takich przypadków, inkubowanym w sieci Huawei, jest hodowla ryb połączona siecią 5G, co umożliwia cyfrową transformację 1500 hodowli ryb w Norwegii.
Nieograniczone pola do wykorzystania
Jak zauważył CTO, 5G eMBBB może być też zastosowane w pojazdów i maszynach bezzałogowych w różnych scenariuszach, takich jak np. obszary o ograniczonym dostępie, czyli porty, kopalnie, rolnictwo lub kompleksy produkcyjne. Jest to bezpośrednio możliwe dzięki temu, że zdalna i zautomatyzowana jazda w ograniczonym środowisku jest prostsza i ma znacznie mniejsze wymagania niż miejsca publiczne.
– Polska jest prawdziwą potęgą w produkcji rolnej, a niektóre z tych modeli i scenariuszy można wykorzystać w celu zwiększenia efektywności produkcji i oszczędności kosztów w tym sektorze, zwłaszcza dla dużej części małych i średnich producentów – wskazał Igor Milojevic.
Projekty przemysłowe, w których wdrożono 5G, czerpią także ogromne korzyści z ekosystemu i współpracy wielu stron – od identyfikacji przypadków użycia do wspólnych strategii wejścia na rynek – podsumował swoje wystąpienie CTO. Dlatego, Huawei od kilku lat prowadzi program inkubacji i walidacji przypadków użycia 5G w różnych dziedzinach. Firma współpracuje w tym zakresie z wieloma operatorami, partnerami przemysłowymi i środowiskiem akademickim. Obejmuje on już ponad 20 wspólnych, innowacyjnych projektów w całej Europie – od przypadków z Industry 4.0 do partnerskich operatorów i sektora publicznego w realizacji społeczności i miast połączonych siecią 5G – z których niektóre rozpoczęły się w 2017 roku.
***
Igor Milojevic
Chief Technology Officer (CTO) w Huawei CEE&Nordic
Igor Milojevic pełni funkcję Chief Technology Officer (CTO) w Huawei CEE&Nordic, odpowiadając za obsługę operatorów w 27 krajach. Wraz z zespołem Huawei jest odpowiedzialny za rozwijanie biznesu i rozwiązań, transformacje sieci i procesów u operatorów poprzez programy takie jak 5G, tworzenie nowej architektury, chmury i automatyzacja. Ma kluczowy wkład w inicjatywy cyfrowe Huawei i współpracę z branżą. Pełni również rolę konsultanta działu badań i rozwoju Huawei w zakresie rozwoju produktów i standaryzacji, takich jak IETF (Internet Engineering Task Force).
Igor Milojevic przez 10 lat pracował na rynku operatorów na rynkach Europy Południowo-Wschodniej na stanowiskach Director of Networks i Director of Services Architecture, zdobywając bogate doświadczenie w obszarze zarządzania i wdrażania operacji, inżynierii, strategii i rozwoju produktów, a także w prowadzeniu FMC (fixed-mobile convergence) i transformacji procesów.
Huawei Huawei i China Mobile wspólnie testują technologię koordynacji sieci w zakresie górnego i dolnego pasma 5G
Koncern HUAWEI, Instytut Badawczy China Mobile oraz spółka China Mobile Shanghai prowadzą wspólne testy nad koordynacją wysokiego i niskiego pasma w sieci 5G. czytaj więcejHuawei Pierwszy ultrabook od Huawei - Huawei MateBook X - już na polskim rynku
Na polskim rynku pojawił się właśnie Huawei MateBook X – pierwszy ultrabook Huawei. Laptop wyposażony jest w najnowszy procesor Intel Core siódmej generacji, technologię chłodzącą Huawei Space Cooling, zabezpieczenie w postaci czytnika linii papilarnych, system dźwiękowy Dolby Atmos oraz 13-calowy ekran 2K, który zajmuje aż 88% przedniego panelu. Ultrabook jest dopełnieniem oferty smartfonów oraz urządzeń typu wearable Huawei. czytaj więcejHuawei Jak korzystamy ze smartfonu podczas wakacji? Wyniki Trendomierza Huawei
Smartfony stały się bezapelacyjnie jednym z najważniejszych elementów wakacyjnego bagażu. Służą już nie tylko do komunikacji, ale również jako domyślne aparaty fotograficzne i odtwarzacze muzyki. Huawei zbadał, gdzie młodzi ludzie podróżują podczas wakacji i jak ważna jest technologia w ich rękach. czytaj więcejHuawei Huawei Consumer Business Group ogłasza wyniki za pierwszą połowę 2017 r.
Huawei Consumer Business Group opublikował dziś wyniki za pierwsze sześć miesięcy 2017 roku. W połowie roku dochody Huawei wyniosły 105.4 miliarda RMB, co oznacza wzrost o 36.2% rok do roku. Sprzedaż smartfonów sięgnęła 73,01 miliona egzemplarzy, czyli zwiększyła się o 20.6% w stosunku do roku ubiegłego. czytaj więcejHuawei Huawei MediaPad M3 lite – tablet z 4-ma głośnikami do oglądania filmów
Co sprawia, że dany film oceniamy jako dobry? Z pewnością jest to wciągający scenariusz, świetna gra aktorska oraz imponująca scenografia. Na odbiór danej produkcji filmowej wpływają także parametry techniczne, takie jak jakość obrazu oraz dźwięku. Czy to oznacza, że filmy najlepiej oglądać na ekranie kinowym? Niekoniecznie! Podobnych wrażeń można teraz doświadczyć dzięki tabletom. czytaj więcejHuawei Honor 9 kupisz w lipcu z zestawem prezentowym
Podczas premiery w Berlinie zaprezentowany został Honor 9. Smartfon, sygnowany hasłem „Light catcher”, wyróżnia się nie tylko efektowną, szklaną obudową 3D. Został również wyposażony w mocne podzespoły,z procesorem Kirin 960 i podwójnym aparatem 12 i 20Mpx na czele. Honor 9 trafi do sprzedaży już 1 lipca i będzie dostępny wraz z zestawem prezentowym. czytaj więcej
Huawei Honor oficjalnie zaprezentował swój flagowy produkt 2017 roku – Honor 9
Honor 9. Smartfon, sygnowany hasłem „Light catcher”, wyróżnia się efektowną szklaną obudową 3D, wykończoną metalową ramką. Honor 9 wyposażono w podwójny aparat z obiektywami o rozdzielczości 20 i 12 megapikseli, ulepszony system audio oraz mocny procesor Kirin 960. czytaj więcejHuawei Huawei: Jak zrobić perfekcyjny portret? Radzi Jacek Poremba
Bez wątpienia najlepszym aparatem jest ten, który mamy przy sobie. Istotą dobrej fotografii jest bowiem uchwycenie ulotnej chwili, emocji, atmosfery. Przez lata, aby zrobić wysokiej jakości zdjęcie, konieczne było posiadanie drogiego, zaawansowanego aparatu fotograficznego. Dziś takie możliwości oferuje smartfon Huawei P10. Jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów – Jacek Poremba – radzi, jak wykonać perfekcyjny portret smartfonem. czytaj więcejHuawei Wakacyjne zestawy prezentowe od Huawei
Lato to czas podróży, podczas których z pewnością przyda się dodatkowe wyposażenie smartfona. Od 9 czerwca, decydując się na zakup Huawei P10, Mate 9 oraz Mate 9 Pro można otrzymać zestaw prezentowy, w którym znajdą się m.in. powerbank oraz selfie-stick. Dodatkowy gadżet otrzyma również nowy posiadacz Huawei P10 lite – w tym przypadku będzie to powerbank o pojemności 5000mAh. czytaj więcejHuawei HUAWEI buduje przyjazny ekosystem dla przedsiębiorstw w zakresie cyfrowej transformacji
HUAWEI wspiera firmy z różnych branż na drodze do cyfrowej transformacji, tworząc środowisko, które przyniesie wszystkim wzajemne korzyści. Jednym z większych wyzwań, z którymi mierzą się współcześnie przedsiębiorstwa, jest zarządzanie danymi w erze cyfrowej. Rozwiązania umożliwiające stworzenie jednej zintegrowanej infrastruktury, w tym nowości, takie jak macierz OceanStor Dorado V3, zostały zaprezentowane w ramach europejskiej trasy HUAWEI Demo Truck odbywającej się pod hasłem Open ROADS to a Better Connected World. czytaj więcejHuawei Huawei i China Mobile wspólnie testują technologię koordynacji sieci w zakresie górnego i dolnego pasma 5G
Koncern HUAWEI, Instytut Badawczy China Mobile oraz spółka China Mobile Shanghai prowadzą wspólne testy nad koordynacją wysokiego i niskiego pasma w sieci 5G. czytaj więcejHuawei Pierwszy ultrabook od Huawei - Huawei MateBook X - już na polskim rynku
Na polskim rynku pojawił się właśnie Huawei MateBook X – pierwszy ultrabook Huawei. Laptop wyposażony jest w najnowszy procesor Intel Core siódmej generacji, technologię chłodzącą Huawei Space Cooling, zabezpieczenie w postaci czytnika linii papilarnych, system dźwiękowy Dolby Atmos oraz 13-calowy ekran 2K, który zajmuje aż 88% przedniego panelu. Ultrabook jest dopełnieniem oferty smartfonów oraz urządzeń typu wearable Huawei. czytaj więcejHuawei Jak korzystamy ze smartfonu podczas wakacji? Wyniki Trendomierza Huawei
Smartfony stały się bezapelacyjnie jednym z najważniejszych elementów wakacyjnego bagażu. Służą już nie tylko do komunikacji, ale również jako domyślne aparaty fotograficzne i odtwarzacze muzyki. Huawei zbadał, gdzie młodzi ludzie podróżują podczas wakacji i jak ważna jest technologia w ich rękach. czytaj więcejHuawei Huawei Consumer Business Group ogłasza wyniki za pierwszą połowę 2017 r.
Huawei Consumer Business Group opublikował dziś wyniki za pierwsze sześć miesięcy 2017 roku. W połowie roku dochody Huawei wyniosły 105.4 miliarda RMB, co oznacza wzrost o 36.2% rok do roku. Sprzedaż smartfonów sięgnęła 73,01 miliona egzemplarzy, czyli zwiększyła się o 20.6% w stosunku do roku ubiegłego. czytaj więcejHuawei Huawei MediaPad M3 lite – tablet z 4-ma głośnikami do oglądania filmów
Co sprawia, że dany film oceniamy jako dobry? Z pewnością jest to wciągający scenariusz, świetna gra aktorska oraz imponująca scenografia. Na odbiór danej produkcji filmowej wpływają także parametry techniczne, takie jak jakość obrazu oraz dźwięku. Czy to oznacza, że filmy najlepiej oglądać na ekranie kinowym? Niekoniecznie! Podobnych wrażeń można teraz doświadczyć dzięki tabletom. czytaj więcejHuawei Honor 9 kupisz w lipcu z zestawem prezentowym
Podczas premiery w Berlinie zaprezentowany został Honor 9. Smartfon, sygnowany hasłem „Light catcher”, wyróżnia się nie tylko efektowną, szklaną obudową 3D. Został również wyposażony w mocne podzespoły,z procesorem Kirin 960 i podwójnym aparatem 12 i 20Mpx na czele. Honor 9 trafi do sprzedaży już 1 lipca i będzie dostępny wraz z zestawem prezentowym. czytaj więcej