Archiwalne

Sony Ericsson wzywa Unię Europejską do dalszych restrykcji wobec stosowania substancji niebezpiecznych w elektronice komercyjnej

08.06.2010


Firma Sony Ericsson połączyła siły z organizacjami pożytku publicznego i światowymi przedsiębiorstwami specjalizującymi się w technologiach, aby wspólnie przekonać Parlament Europejski do wprowadzenia zakazu stosowania substancji niebezpiecznych w elektronice komercyjnej, począwszy od roku 2015 i dalej.

Firma Sony Ericsson ogłosiła partnerstwo z firmami Acer, Dell, Hewlett-Packard oraz z organizacjami pożytku publicznego ChemSec, Clean Production Action i z Europejskim Biurem Ochrony Środowiska. Ma ono na celu wezwanie do zaostrzenia przepisów rozporządzenia unijnego o Ograniczeniach w Stosowaniu Substancji Niebezpiecznych (RoHS).

Aktualnie rozporządzenie RoHS ogranicza zastosowanie niektórych metali ciężkich oraz dwóch rodzajów BFR. Jednakże, firma Sony Ericsson, wraz z partnerami, wzywa do restrykcji dotyczących stosowania wszystkich rodzajów substancji opóźniających spalanie na bazie bromu, a także PVC. Kiedy tworzywa takie jak BFR i PVC są spalane podczas recyclingu odbywającego się w warunkach nie spełniających odpowiednich norm, tworzą one dioksyny halogenowane, które są silnymi substancjami toksycznymi.

Firma Sony Ericsson uważa, że substancje opóźniające spalanie na bazie bromu, a także PVC, powinny zostać jak najszybciej wycofane z produktów elektrycznych i elektronicznych. Od 18 miesięcy Sony Ericsson pracuje nad rozwojem produktów nie zawierających niechcianych substancji i uważa, że te zastępcze materiały są możliwe do wprowadzenia w całej branży bez większych niedogodności.

„Firma Sony Ericsson dąży do całkowitego wyeliminowania organicznych substancji halogenowanych ze swoich produktów, a obecnie wyeliminowała już prawie wszystkie tworzywa opóźniające spalanie na bazie bromu (BFR)”, powiedział Daniel Paska, Environmental Expert w Sony Ericsson. „Uważamy, że przemysł elektroniczny zobowiązany jest do podejmowania proaktywnych działań, w celu znajdywania substancji zastępczych w miejsce BFR i PVC, dlatego wzywamy ustawodawców unijnych, aby wykazali w tej kwestii postawę liderów i zagłosowali za zaostrzeniem rozporządzenia RoHS."

Firma Sony Ericsson, wraz z innymi członkami sojuszu, będzie wywierała nacisk na ustawodawców unijnych, którzy aktualnie debatują nad tym czy zaostrzyć obowiązujące rozporządzenie RoHS. Ponadto, firma stale zaprasza pozostałe przedsiębiorstwa z branży, aby dołączały do tego ruchu.

„Sony Ericsson chce dostarczać na rynek produkty jak najbardziej przyjazne dla środowiska”, powiedział Mats Pellbäck Scharp, Head of Corporate Sustainability w Sony Ericsson. „Dlatego wspieramy stanowcze uregulowania prawne. Ponadto, wprowadziliśmy na rynek linię pionierskich telefonów GreenHeart™, w których zastosowane są bardziej zrównoważone materiały, takie jak tworzywa sztuczne z recyclingu, farby na bazie wody oraz energooszczędne ładowarki. Zobowiązaliśmy się również do tego, aby większość produktów z naszego portfela produktowego w roku 2011 była zgodna z wymogami technologii GreenHeart™.”

Dotychczas firma Sony Ericsson wycofała ze swoich produktów wszystkie tworzywa PVC i prawie wszystkie halogenowane substancje opóźniające spalanie.

źródło: Sony Ericsson

News Czym jest IPTV i jak działa telewizja internetowa?

Telewizja nie wygląda już tak, jak kiedyś. Coraz rzadziej korzystamy z anten czy kablówki, a coraz częściej sięgamy po internetowe rozwiązania. Jednym z nich jest IPTV – wygodna, nowoczesna forma dostępu do treści TV, która działa przez internet i dopasowuje się do Twojego stylu życia. czytaj więcej

News Jak MOVA J30 radzi sobie z różnymi zanieczyszczeniami bez wysiłku

Nie wszystkie zanieczyszczenia są sobie równe. Od drobnego kurzu po większe okruchy i włosy – każdy rodzaj brudu stawia przed nami inne wyzwanie. Tutaj z pomocą przychodzi MOVA J30 Odkurzacz Pionowy, który gwarantuje, że poradzi sobie z każdym z tych zadań. Jak sprawdzi się z różnorodnymi rodzajami zanieczyszczeń? czytaj więcej

News Recykling elektroniki w przedsiębiorstwie - co zrobić z elektroodpadami w firmie?

Zapewne wiesz, że jako przedsiębiorca powinieneś zaangażować się w recykling elektroniki. Recykling elektroniki pozwoli Ci nie tylko zdobyć dodatkowe środki, ale też zagospodarować odpady elektryczne i elektroniczne wytworzone w firmie w zgodzie z przepisami, a przy okazji pokazać, że Twoja marka troszczy się o środowisko. Sprawdź, jak postępować z elektroodpadami w firmie i skorzystać na przetwarzaniu elektroniki. czytaj więcej

News Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne?

Wszelkiego rodzaju elektronika stała się częścią życia współczesnych ludzi i dziś nikt nie wyobraża sobie dnia bez używania smartfona, telewizji, artykułów gospodarstwa domowego czy elektronarzędzi. Wszystkie one są jednak wrażliwe na awarie i uszkodzenia mechaniczne spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Sprawdź, co zagraża zarówno specjalistycznym, jaki użytkowym urządzeniom elektrycznym. czytaj więcej