Archiwalne

Sony Ericsson wzywa Unię Europejską do dalszych restrykcji wobec stosowania substancji niebezpiecznych w elektronice komercyjnej

08.06.2010


Firma Sony Ericsson połączyła siły z organizacjami pożytku publicznego i światowymi przedsiębiorstwami specjalizującymi się w technologiach, aby wspólnie przekonać Parlament Europejski do wprowadzenia zakazu stosowania substancji niebezpiecznych w elektronice komercyjnej, począwszy od roku 2015 i dalej.

Firma Sony Ericsson ogłosiła partnerstwo z firmami Acer, Dell, Hewlett-Packard oraz z organizacjami pożytku publicznego ChemSec, Clean Production Action i z Europejskim Biurem Ochrony Środowiska. Ma ono na celu wezwanie do zaostrzenia przepisów rozporządzenia unijnego o Ograniczeniach w Stosowaniu Substancji Niebezpiecznych (RoHS).

Aktualnie rozporządzenie RoHS ogranicza zastosowanie niektórych metali ciężkich oraz dwóch rodzajów BFR. Jednakże, firma Sony Ericsson, wraz z partnerami, wzywa do restrykcji dotyczących stosowania wszystkich rodzajów substancji opóźniających spalanie na bazie bromu, a także PVC. Kiedy tworzywa takie jak BFR i PVC są spalane podczas recyclingu odbywającego się w warunkach nie spełniających odpowiednich norm, tworzą one dioksyny halogenowane, które są silnymi substancjami toksycznymi.

Firma Sony Ericsson uważa, że substancje opóźniające spalanie na bazie bromu, a także PVC, powinny zostać jak najszybciej wycofane z produktów elektrycznych i elektronicznych. Od 18 miesięcy Sony Ericsson pracuje nad rozwojem produktów nie zawierających niechcianych substancji i uważa, że te zastępcze materiały są możliwe do wprowadzenia w całej branży bez większych niedogodności.

„Firma Sony Ericsson dąży do całkowitego wyeliminowania organicznych substancji halogenowanych ze swoich produktów, a obecnie wyeliminowała już prawie wszystkie tworzywa opóźniające spalanie na bazie bromu (BFR)”, powiedział Daniel Paska, Environmental Expert w Sony Ericsson. „Uważamy, że przemysł elektroniczny zobowiązany jest do podejmowania proaktywnych działań, w celu znajdywania substancji zastępczych w miejsce BFR i PVC, dlatego wzywamy ustawodawców unijnych, aby wykazali w tej kwestii postawę liderów i zagłosowali za zaostrzeniem rozporządzenia RoHS."

Firma Sony Ericsson, wraz z innymi członkami sojuszu, będzie wywierała nacisk na ustawodawców unijnych, którzy aktualnie debatują nad tym czy zaostrzyć obowiązujące rozporządzenie RoHS. Ponadto, firma stale zaprasza pozostałe przedsiębiorstwa z branży, aby dołączały do tego ruchu.

„Sony Ericsson chce dostarczać na rynek produkty jak najbardziej przyjazne dla środowiska”, powiedział Mats Pellbäck Scharp, Head of Corporate Sustainability w Sony Ericsson. „Dlatego wspieramy stanowcze uregulowania prawne. Ponadto, wprowadziliśmy na rynek linię pionierskich telefonów GreenHeart™, w których zastosowane są bardziej zrównoważone materiały, takie jak tworzywa sztuczne z recyclingu, farby na bazie wody oraz energooszczędne ładowarki. Zobowiązaliśmy się również do tego, aby większość produktów z naszego portfela produktowego w roku 2011 była zgodna z wymogami technologii GreenHeart™.”

Dotychczas firma Sony Ericsson wycofała ze swoich produktów wszystkie tworzywa PVC i prawie wszystkie halogenowane substancje opóźniające spalanie.

źródło: Sony Ericsson

News Czy ładowarka do iPhone'a musi być oryginalna?

Ładowanie telefonu to codzienna czynność, która dla większości użytkowników pozostaje oczywista. Jednak wybór odpowiedniej ładowarki do iPhone’a może wpływać na bezpieczeństwo urządzenia i jego wydajność. Wiele osób zastanawia się, czy zamienniki oryginalnych ładowarek są dobrym pomysłem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale przy odpowiednim wyborze zamiennik może być równie funkcjonalny i bezpieczny jak produkt Apple. czytaj więcej

News Telewizja na studiach - jakie rozwiązanie wybrać?

Dostęp do telewizji na studiach to temat, który może zainteresować osoby zaczynające swoją przygodę akademicką. To ze względu na fakt, że nie w każdym akademiku czy wynajętym mieszkaniu mamy dostęp do telewizji kablowej. Ponadto istotną rolę odgrywają koszty – większości studentów zależy na tym, aby telewizja była jak najtańsza, ale oferowała duży wybór kanałów. Czy to możliwe do osiągnięcia? Jak najbardziej! czytaj więcej

News Dławnice kablowe - wszystko, co musisz wiedzieć

Rola dławnic kablowych może wydawać się z pozoru prosta - odpowiadają za wyprowadzenie przewodów z obudowy urządzenia elektrycznego. W rzeczywistości nie to jednak jedyne ich zadanie. Temat ten jest znacznie szerszy i pełen niuansów, które w konkretnych przypadkach mogą mieć ogromne znaczenie. Warto zatem dowiedzieć się więcej o właściwościach tych elementów, a także ich wpływie na bezpieczeństwo i funkcjonalność urządzeń. W tym artykule pragniemy przedstawić krótkie kompendium na temat dławnic kablowych. Zapraszamy do lektury, dzięki której poszerzysz swoją wiedzę oraz będziesz w stanie z łatwością odnaleźć dławnicę idealną dla Twoich potrzeb. czytaj więcej

News Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne?

Wszelkiego rodzaju elektronika stała się częścią życia współczesnych ludzi i dziś nikt nie wyobraża sobie dnia bez używania smartfona, telewizji, artykułów gospodarstwa domowego czy elektronarzędzi. Wszystkie one są jednak wrażliwe na awarie i uszkodzenia mechaniczne spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Sprawdź, co zagraża zarówno specjalistycznym, jaki użytkowym urządzeniom elektrycznym. czytaj więcej