Archiwalne

Sony Ericsson wzywa Unię Europejską do dalszych restrykcji wobec stosowania substancji niebezpiecznych w elektronice komercyjnej

08.06.2010


Firma Sony Ericsson połączyła siły z organizacjami pożytku publicznego i światowymi przedsiębiorstwami specjalizującymi się w technologiach, aby wspólnie przekonać Parlament Europejski do wprowadzenia zakazu stosowania substancji niebezpiecznych w elektronice komercyjnej, począwszy od roku 2015 i dalej.

Firma Sony Ericsson ogłosiła partnerstwo z firmami Acer, Dell, Hewlett-Packard oraz z organizacjami pożytku publicznego ChemSec, Clean Production Action i z Europejskim Biurem Ochrony Środowiska. Ma ono na celu wezwanie do zaostrzenia przepisów rozporządzenia unijnego o Ograniczeniach w Stosowaniu Substancji Niebezpiecznych (RoHS).

Aktualnie rozporządzenie RoHS ogranicza zastosowanie niektórych metali ciężkich oraz dwóch rodzajów BFR. Jednakże, firma Sony Ericsson, wraz z partnerami, wzywa do restrykcji dotyczących stosowania wszystkich rodzajów substancji opóźniających spalanie na bazie bromu, a także PVC. Kiedy tworzywa takie jak BFR i PVC są spalane podczas recyclingu odbywającego się w warunkach nie spełniających odpowiednich norm, tworzą one dioksyny halogenowane, które są silnymi substancjami toksycznymi.

Firma Sony Ericsson uważa, że substancje opóźniające spalanie na bazie bromu, a także PVC, powinny zostać jak najszybciej wycofane z produktów elektrycznych i elektronicznych. Od 18 miesięcy Sony Ericsson pracuje nad rozwojem produktów nie zawierających niechcianych substancji i uważa, że te zastępcze materiały są możliwe do wprowadzenia w całej branży bez większych niedogodności.

„Firma Sony Ericsson dąży do całkowitego wyeliminowania organicznych substancji halogenowanych ze swoich produktów, a obecnie wyeliminowała już prawie wszystkie tworzywa opóźniające spalanie na bazie bromu (BFR)”, powiedział Daniel Paska, Environmental Expert w Sony Ericsson. „Uważamy, że przemysł elektroniczny zobowiązany jest do podejmowania proaktywnych działań, w celu znajdywania substancji zastępczych w miejsce BFR i PVC, dlatego wzywamy ustawodawców unijnych, aby wykazali w tej kwestii postawę liderów i zagłosowali za zaostrzeniem rozporządzenia RoHS."

Firma Sony Ericsson, wraz z innymi członkami sojuszu, będzie wywierała nacisk na ustawodawców unijnych, którzy aktualnie debatują nad tym czy zaostrzyć obowiązujące rozporządzenie RoHS. Ponadto, firma stale zaprasza pozostałe przedsiębiorstwa z branży, aby dołączały do tego ruchu.

„Sony Ericsson chce dostarczać na rynek produkty jak najbardziej przyjazne dla środowiska”, powiedział Mats Pellbäck Scharp, Head of Corporate Sustainability w Sony Ericsson. „Dlatego wspieramy stanowcze uregulowania prawne. Ponadto, wprowadziliśmy na rynek linię pionierskich telefonów GreenHeart™, w których zastosowane są bardziej zrównoważone materiały, takie jak tworzywa sztuczne z recyclingu, farby na bazie wody oraz energooszczędne ładowarki. Zobowiązaliśmy się również do tego, aby większość produktów z naszego portfela produktowego w roku 2011 była zgodna z wymogami technologii GreenHeart™.”

Dotychczas firma Sony Ericsson wycofała ze swoich produktów wszystkie tworzywa PVC i prawie wszystkie halogenowane substancje opóźniające spalanie.

źródło: Sony Ericsson

News iPhone nie reaguje na dotyk? Sprawdź, jak rozwiązać problem

Ekran dotykowy to jeden z najważniejszych elementów każdego telefonu, w tym oczywiście iPhone’a. To właśnie ekran umożliwia sprawne korzystanie z urządzenia, nawigację po systemie oraz obsługę aplikacji. Niestety, zdarza się, że ekran przestaje reagować na dotyk. Przyczyny tego problemu mogą być różne – od drobnych błędów systemowych po poważniejsze uszkodzenia sprzętowe. Jak rozwiązać problem w sytuacji, gdy iPhone nie reaguje na dotyk? Co zrobić? Sprawdź koniecznie nasze wskazówki. czytaj więcej

News Jak naładować telefon szybciej?

W dzisiejszym dynamicznym świecie smartfony stały się dla nas nieodłącznym towarzyszem. Czy to do komunikowania się z bliskimi, organizacji naszego dnia, czy też pracy zawodowej – telefonu używamy przez większość dnia. Niestety, im więcej korzystamy z urządzenia, tym szybciej zużywa się jego bateria. Nic więc dziwnego, że mamy potrzebę ładowania telefonów co najmniej raz dziennie. Ale co, jeśli się spieszymy, a bateria znów jest na wyczerpaniu? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci naładować telefon szybciej. czytaj więcej

News Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany?

Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn będzie obowiązywać od 20 stycznia 2027 roku. Weszło ono w życie we wszystkich państwach członkowskich 19 lipca 2023 r., 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Producenci maszyn mają teraz czas na spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących urządzeń i maszyn. czytaj więcej

News Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne?

Wszelkiego rodzaju elektronika stała się częścią życia współczesnych ludzi i dziś nikt nie wyobraża sobie dnia bez używania smartfona, telewizji, artykułów gospodarstwa domowego czy elektronarzędzi. Wszystkie one są jednak wrażliwe na awarie i uszkodzenia mechaniczne spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Sprawdź, co zagraża zarówno specjalistycznym, jaki użytkowym urządzeniom elektrycznym. czytaj więcej